Fremvisning
Book en fremvisning

Bøgealle 3, Lodbjerg Hede6950 Ringkøbing

Sommerhus

4/3 rum
66 m²
1.598.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
69704284
Boligareal
66 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
2.013 m²
Antal etager
1
Byggeår
1973
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.380 kr.
Pris/m²
24.212 kr.
Pris
1.598.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.977 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
7.207 kr.

Hyggeligt og velholdt sommerhus på en dejlig lukket grund

På en hyggelig og godt afskærmet grund på Lodbjerg Hede finder I dette indbydende og velholdte sommerhus, som gennem de senere år har fået flere gode opdateringer. I 2020 blev der blandt andet lagt nyt tag med Velux-vinduer, ligesom huset fik ny udvendig beklædning, nye vinduer og hoveddør samt varmepumpe.
I 2021 blev huset indvendigt malet, og der blev etableret ny træterrasse.
Her får I samtidig en god indretning, loft til kip og skønne udearealer, der indbyder til ferieliv i rolige omgivelser.

Indenfor mødes I af et lyst og hyggeligt opholdsrum, hvor stue og køkken ligger i åben forbindelse.
Loft til kip, de træbeklædte vægge og de store vinduespartier giver rummet masser af karakter og skaber en varm og indbydende atmosfære.
Brændeovnen fuldender som­mer­hus­stem­nin­gen og gør huset mindst lige så hyggeligt uden for sommersæsonen.
Planløsningen er godt udnyttet med tre gode værelser, så der er fin plads til både familien og overnattende gæster.
Hertil kommer badeværelse med gulvvarme samt et velindrettet køkken i naturlig forbindelse med opholdsrummet.
Udelivet har rigtig gode betingelser. Omkring huset finder I dejlige ter­ras­se­mil­jø­er med gode muligheder for at følge solen dagen igennem.
Der er desuden en overdækket terrasse, som giver en skøn og beskyttet plads til blandt andet morgenkaffen.
Den hyggelige og afskærmede grund danner en dejlig ramme omkring huset og byder desuden på både shelter og bålplads.

Beliggenheden på Lodbjerg Hede er samtidig attraktiv for jer, der ønsker fredelige omgivelser og den vestjyske natur tæt på.
Herfra er der ikke langt til hverken Vesterhavet eller Søndervig, hvor I finder et godt udvalg af butikker, restauranter og aktiviteter året rundt.
Sommerhuset er tilmeldt udlejning ved Esmark.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken