Fremvisning
Book en fremvisning

Hummervej 2, Nørlev9800 Hjørring

Sommerhus

3/2 rum
59 m²
1.695.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
98402689
Boligareal
59 m²
Vægtet areal
61 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
2.603 m²
Antal etager
1
Byggeår
1972
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.794 kr.
Pris/m²
27.787 kr.
Pris
1.695.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
85.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
9.376 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
7.421 kr.

Ægte vestkystidyl i Nørlev – sommerhus med ro, natur og kort afstand til havet

Midt i det fredelige og naturskønne klitlandskab i Nørlev finder I dette charmerende og velholdte sommerhus på Hummervej 2 - kun ca. 300 meter fra stranden. Her får I en sjælden kombination af ro, privatliv og ægte ve­st­kyst­stem­ning på en stor, kuperet naturgrund på hele 2.603 m², hvor huset ligger smukt integreret i omgivelserne.
Sommerhuset byder på 59 veludnyttede kvadratmeter med en indbydende og lys atmosfære. Husets naturlige samlingspunkt er den hyggelige stue, hvor store vinduespartier inviterer naturen helt indenfor og giver et skønt kig ud over klitterne. Her kan I nyde varmen fra brændeovnen på kølige dage, mens køkkenet ligger i åben forbindelse med stuen og skaber en god og funktionel opholdszone for både hverdag og ferie. Fra stuen er der direkte udgang til den vestvendte terrasse, hvor aftensolen kan nydes i fulde drag.
Boligen rummer desuden to værelser, samt et pænt badeværelse med gulvvarme, som sikrer ekstra komfort året rundt. Huset opvarmes effektivt med en fjernstyret varmepumpe, hvilket gør det nemt og ener­gi­ef­fek­tivt, at opvarme sommerhuset.
Udendørs får I glæde af både en vestvendt terrasse til de lange sommeraftener, en sydvendt terrasse til afslappende timer i ef­ter­mid­dags­so­len samt en østvendt terrasse, hvor morgensolen kan opleves i rolige omgivelser. På østsiden finder I desuden en praktisk udendørsbruser - perfekt efter en tur i bølgerne. Til ejendommen hører også et skur på 8 m² til opbevaring.