Villa fra EDC

Enebærhaven 7

2620 Albertslund

5.498.000 kr.

6/5 rum, 173 m²
Nyhed
Åbent hus med tilmelding 20. jul. 13:10 - 13:40

Fantastisk familievilla med 5 soveværelser

Meget stor villa med hele 5 soveværelser på en af de bedste adresser i Albertslund

I Enebærhaven - der er kendt for sin attraktive placering i byen, meget tæt ved Vestskoven - sælges 1-plans villa på 173 kvm. med 38 kvm. meget anvendelig kælder med gulvvarme.
Her er boligen for den store og/eller pladskrævende familie. Indretningen er flexibel, da det værelse der ligger tættest ved spisestuen kan inddrages i køkken/alrummet, idet gulve og lofter er gennemgående fra stuen til dette rum - se alternativ plantegning. Som huset står lige nu, indeholder det:
Rummelig entre. Godt køkken/alrum med spiseplads til 6-8 personer. Rummet har vinduer i hele sin bredde og er dermed et virkelig skønt lyst og indbydende rum. Fra køkken udgang til bryggers med fjern­var­me­in­stal­la­tion og vaskeri.
Kæmpestor stue der er tilbygget med en meget dejlig afdeling med loft i kip og trekantede gavlvinduer (arkitekttegnet). En stue, hvor man ikke skal flytte et møbel for at kunne dække op til 25-30 personer. Fra stuen har man udgang til overdækket terrasse, hvor taget følger stuens loft i kip. Fra stuen endvidere udgang til stor fliseterrasse. Værelsesgang med ialt 5 soveværelser. De 4 børneværelser har adgang til eget badeværelse med bruseniche. Forældre soveværelset har eget badeværelse med kar og bruseniche. Godt depotrum for enden af for­de­lings­gan­gen.
Fra stuen har man udgang til overdækket nedgang til den virkelig gode kælder der består at et stort rum på 38 kvm. med gulvvarme. Helt ideelt, hvis man ønsker et stort motionsrum, et billardrum, eller man har en virkelig pladskrævende hobby. Mulighederne for anvendelse er utallige, og rummet kan desuden deles i 2 rum med hver sin indgang og hvert sit vindue.
Der er installeret solceller på taget som producerer mellem 5.500 og 6.000 Kwh årligt. Haven er anlagt så den er nem at holde. Her er flere frugttræer og god plads til børneleg.

Området: Enebærhaven er en af de mest trafikstille placeringer i kommunen. Samtidig er man helt tæt på Vestskoven, rideskolen og hundeskoven. Selve området har smukke brede adgangsveje med træer så der er langt mellem husene. Man har supermarked lige på den anden side af Trippendalsvej, hvor også bussen kører..

Fakta om Albertslund (28.117 indbyggere)

Kommuneskat
25,6%
Landsgennemsnit
25,4%
Grundskyldspromille
9,1
Landsgennemsnit
10,192

Pasningstakster

Vuggestue 0-2 år
3.939 kr./md.
Dagpleje 0-2 år
3.499 kr./md.
Børnehave 3-5 år
2.146 kr./md.
Antal folkeskoler
5
Gns. klassekvotient
23

Oplysninger

Sagsnr.
25604052
Boligareal
173 m²
Kælder
38 m²
Vægtet areal
191 m²
Rum/værelser
6/5
Grundareal
600 m²
Antal etager
1
Byggeår
1970
Ombygget
1980
Energimærke
C
Ejerudgifter pr. md.
4.446 kr.
Pris/m²
28.785 kr.
Pris
5.498.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %
Liggetid
3 dage

Standard finansiering

Som en enkel huskeregel, kan du have en gældsfaktor på fire gange din årlige indkomst og maksimalt låne op til 80% af boligens pris som realkreditlån samt 15% som banklån. Din egenbetaling skal mindst være 5% af boligens pris.
Ud­be­ta­ling
275.000 kr.
Brutto (ex. ejer­ud­gif­ter)
30.128 kr.
Netto (ex. ejer­ud­gif­ter)
24.090 kr.
Læs mere om boliglån

National boligmæglervirksomhed med lokalt kendskab

Vi er Danmarks største mæg­ler­virk­som­hed og kender både lokale og nationale markedsforhold. Derfor kan jeg hjælpe dig med at realisere dine boligdrømme. Kontakt mig for en uforpligtende snak.

Charlotte Høier

Afdelingsleder, Ejendomsmægler, valuar, MDE & Køberrådgiver m/tryghedsmærke

charlotte@edc.dk40 18 48 22EDC Poul Erik Bech Albertslund og Vallensbæk

EDC Poul Erik Bech Albertslund og Vallensbæk

Bytorvet 31, 2620 Albertslund

256@edc.dk43 64 20 00