Åbent hus (kræver tilmelding)
16. juli kl 10.00 - 16.30

Kongelundsvej 3952770 Kastrup

Villa

4/3 rum
125 m²
D
4.975.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
27603365
Boligareal
125 m²
Vægtet areal
127 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
772 m²
Antal etager
1
Byggeår
1971
Energimærke
D
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
4.314 kr.
Pris/m²
39.173 kr.
Pris
4.975.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
250.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
26.623 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
21.701 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
6,0
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.275 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.897 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.223 kr./md.
Antal folkeskoler
8
Gns. klassekvotient
19,8

Velholdt og delvist moderniseret 1 plans gulstensvilla

Meget velholdt og moderniseret 1 plans gulstens Conta-hus, opført i 1971, med tag af bølgeeternit og med et boligareal på 125 m²,

Huset har bl.a. fået isat vinduer fra 2010, flot badeværelse og et flot gæstetoilet fra 2014 begge med vandbåren gulvvarme og begge med spots i loftet.
Flotte egetræs flet­par­ket­gul­ve overalt.

Ejendommen er beliggende i en 772 m² stor, solrig, syd- og vestvendt nem og ugenert have.

Endvidere 21 m² carport fra 2005 samt et 21 m² stort udhus, og en 15 m² sydvendt, over- dækket terrasse.

Indeh.:
Rummelig entre med garderobe, stor og lys sydvendt vin­ke­l­op­holds­stue med udgang til sydvendt, delvist overdækket tarrasse, flot, hvidt køkken fra 2012 med sorte marmor- bordplader og med alt i hårde hvidevarer. Spots i loftet og gulvet er klinkebelagt med gulvvarme. Soveværelse med 4-fløjet garderobeskab, 2 børneværelser, begge med 2 skabe, badeværelse med hængekloset og bruseniche med Uni-drøn, helstøbt vask i skabs­ar­ran­ge­ment, gæstetoilet ligeledes med hængekloset og med helstøbt håndvask i skabs­ar­ran­ge­ment og spots i loft samt bryggers med 4 skabe, bord­ar­ran­ge­ment med vask samt en AEG vaskesøjle. Naturgasfyr.

Beskrivelse af området:
Gåafstand til bør­ne­in­sti­tu­tio­ner, Skel­gårds­sko­len. Ind­købs­mu­lig­he­der­ne er optimale med gåafstand til Vestamager Centret eller Rema1000 på Kongelundsvej og Tårnby Torv eller field´s i Ørestaden. Ønsker du at komme ind til København, sker det enten via bus på Kongelundsvej, regionaltog fra Tårnby Torv eller metroen fra Vestamager, som kører hele tiden og på blot 15 min. når centrum. Sport kan dyrkes ved siden af Vestamager Centret, hvor der er super gode muligheder for de fleste typer idræt med 2 sportshaller, fodbold-, petanque, tennisbaner og en ny svømmehal med 50 meter baner. Endvidere ligger det tæt ved den skønne Kalvebod Fælled, hvor gå-, cykel- eller løbeture kan nydes eller de man- ge aktiviteter i Naturcenter Vestamager prøves.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken