Åbent hus (kræver tilmelding)
25. maj kl 13.00 - 13.30

Hundesøvej 12820 Gentofte

Villa

5/3 rum
207 m²
D
13.500.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
26305961
Boligareal
207 m²
Kælder
46 m²
Vægtet areal
226 m²
Rum/værelser
5/3
Grundareal
676 m²
Antal etager
2
Byggeår
1886
Ombygget
1966
Energimærke
D
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
8.998 kr.
Pris/m²
59.735 kr.
Pris
13.500.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
675.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
73.383 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
59.877 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.952 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
4.697 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.180 kr./md.
Antal folkeskoler
12
Gns. klassekvotient
22,4

Smuk Jægersborg-villa med historie og personlighed

Ejendommen udbydes i budrunde med frist for indkomne bud tirsdag d.16. juni 2026 kl. 14.00.

Kontantprisen er ikke et udtryk for en minimums-/maksimumspris. Sælger kan frit vælge mellem de indkomne bud eller forkaste dem alle.

Klassisk villa med sjæl, historie og en helt særlig atmosfære.

På en af Jægersborgs mest stemningsfulde adresser ligger denne smukke villa fra 1886 – en ejendom med sjæl, historie og en sjældent bevaret elegance.

Villaen rummer 207 m² bolig og byder på store, smukke rum med højt til loftet, fine proportioner og en helt særlig charme, som kun ældre, klassiske ejendomme besidder. Her mærkes husets historie tydeligt i de elegante rum, det naturlige lysindfald og den varme stemning, der præger hele boligen.

Ejendommen fremstår med en autentisk karakter krydret med få 1970’er elementer, der gemmer nogle af de originale kvaliteter, som giver villaen personlighed og gør den til noget ganske særligt. Her er tale om en villa med sjæl – en rigtig “fin gammel dame” med charme, nærvær og en sjælden ro.