Fremvisning
Book en fremvisning

Rømeregårdsvej 16, Aarsballe3700 Rønne

Villa

6/4 rum
177 m²
D
1.050.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
37106808
Boligareal
177 m²
Vægtet areal
191 m²
Rum/værelser
6/4
Grundareal
14.171 m²
Antal etager
1
Byggeår
1890
Ombygget
1979
Energimærke
D
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.616 kr.
Pris/m²
5.497 kr.
Pris
1.050.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
55.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.725 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.557 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,2 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
10,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.537 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.933 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.215 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
17,5

Villa i den skønne Bornholmske natur

Denne hyggelige bin­dings­værk­se­jen­dom er beliggende på en 14.171 m² stor grund bestående af skov og engarealer.

Ejendommen er oprindeligt opført i 1890 og fremstår med bin­dings­værks­fa­ca­der, tag i bølgeeternit samt koblede/termovinduer. Ejendommen er blevet om- og tilbygget i 1979 og opvarmes af et jordvarmeanlæg fra 2010.

Den naturskønne grund er beliggende kun 5 kilometer fra Rønne by, som tilbyder alle faciliteter i form af skoler, indkøb, fritidstilbud og meget mere.

Ejendommen er indrettet med:
Stueplan: Vindfang. Entré med trappe til 1. sal. Pænt badeværelse med badekar og gulvvarme. Stor stue med ældre plankegulve og flot lysindfald. Køkken/alrum. Stue/værelse. Depotrum. Bryggers med jordvarmeanlæg og montage for vaskemaskine.

1. sal: Repos og fordelingsgang. 2 gavlværelser. 2 værelser.

Desuden: Skur/udhus. Garage.

Ejendommen er beliggende i område uden bopælspligt og kan således benyttes både som helårshus og som flexbolig.

Vil du vide mere om boligen?