Fremvisning
Book en fremvisning

Nyvangsvej 894100 Ringsted

Villa

8/4 rum
357 m²
A2010
5.995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
47504479
Boligareal
357 m²
Rum/værelser
8/4
Grundareal
65.982 m²
Antal etager
1
Byggeår
1860
Ombygget
1980
Energimærke
A2010
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
3.577 kr.
Pris/m²
16.793 kr.
Pris
5.995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
300.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
32.347 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
25.999 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,3
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.690 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.370 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.210 kr./md.
Antal folkeskoler
15
Gns. klassekvotient
21,3

"Hidden Farm", charmerende landsted, stor bolig

Hvem skal bo i denne stråtækte idyl, i Køge kommune, charmerende såvel ude som inde. Særdeles velbeliggende landsted, hesteejendom, som ligger i fredfyldt landområde, nabo til store skovområder under Giesegaard Gods, å-løb som slynger sig langs skellet. Det tilhørende jordareal er på ca. 6,6 ha. (12 tønderland), ligger vest og nord for ejendommen og er udlagt med folde, til afgræsning og høslæt ( Wrap ), dertil trænings rotunde

Hyggelig gårdsplads foran boligen, hvorfra der også er adgang til garage, værksted og stald. Bagved stalden er der ekstra redskabsrum/ hønsehus, samt yderligere en god bygning som løsdriftsstald og med plads til små maskiner, hø og halm.

Selve boligen er i en fin energiklasse (A2010), fornyet via nyere Luft- til vand-varmepumpe. Samt nyere vinduer i det meste af huset.

Boligen er bygget i vinkelform og byder på flere gode afdelinger, Entré/ hall, med ældre brændeovn samt trappe til 1. salen, stor stue med åben pejs, gæstetoilet, fyrrum, vaskerum med udgang til haven, lille mellemgang fører til køkken/alrum, med viktualierum, fin spiseplads og arbejdsvenligt køkken også med dør ud til haven samt ekstra spisekammer. Dertil godt værelse og yderligere en opholdsstue med endnu en trappe til 1. salen og entré med adgang fra gårdspladsen.