Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 10.00 - 16.00

Kongshøj Alle 965300 Kerteminde

Villa

6/4 rum
123 m²
C
2.995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
53004821
Boligareal
123 m²
Vægtet areal
131 m²
Rum/værelser
6/4
Grundareal
749 m²
Antal etager
1
Byggeår
1987
Energimærke
C
Liggetid
12 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.813 kr.
Pris/m²
22.863 kr.
Pris
2.995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
150.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
16.307 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
12.990 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
12,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.933 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.357 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.060 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
19,8

Etplansvilla med perfekt fa­mi­lie­in­dret­ning og skønt udendørsmiljø

På en rolig og eftertragtet adresse i Kerteminde finder I denne velholdte og løbende moderniserede étplansvilla fra 1987. Boligen er beliggende i et trygt og etableret villakvarter med lukkede veje, et godt naboskab og direkte adgang til grønne omgivelser.
Huset fremstår indbydende med en gennemtænkt planløsning med klassisk børne- og for­æl­dre­af­de­ling, hvor op­holds­af­de­ling og væ­rel­ses­af­de­ling er naturligt adskilt. Boligen byder på tre værelser samt et kontor og to badeværelser, hvilket gør den særligt velegnet til børnefamilien, men også oplagt til par, der ønsker god plads og fleksible in­dret­nings­mu­lig­he­der i hverdagen.
Det centrale opholdsrum fungerer som hjemmets naturlige samlingspunkt med plads til både hverdag og gæster, mens væ­rel­ses­af­de­lin­gen ligger mere privat og ugeneret. Den praktiske bryg­ger­sind­gang gør hverdagen nem og funktionel.
Udendørs venter et skønt og velanlagt miljø med en dejlig overdækket terrasse, som kan nydes fra tidligt forår til langt ud på aftenen – selv når duggen falder. Haven grænser direkte op til et stort grønt område, hvilket giver en unik følelse af luft, ro og natur lige uden for døren.