Fremvisning
Book en fremvisning

Egensegårdsvej 4, Egense5450 Otterup

Villa

8/4 rum
321 m²
D
3.195.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
54503657
Boligareal
321 m²
Vægtet areal
340 m²
Rum/værelser
8/4
Grundareal
6.692 m²
Antal etager
2
Byggeår
1907
Ombygget
2000
Energimærke
D
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.906 kr.
Pris/m²
9.397 kr.
Pris
3.195.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
160.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
17.328 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
13.809 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.903 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.021 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.114 kr./md.
Antal folkeskoler
4
Gns. klassekvotient
20,4

Rummelig villa med to boligenheder og parklignende have!

- Generøs villa med hele 321m² fordelt på to separate boligenheder
- Skøn, parklignende have på 6.692m² med flot udsigt til åbne marker
- Ideel til flere generationer eller kombineret bolig og udlejning
- Sydvendte terrasser med gode solforhold og hyggelige uderum
- Kort afstand til strand, indkøb i Otterup og kun 18 min. til Odense

Her udbydes en ejendom, der skiller sig ud i både størrelse og an­ven­del­ses­mu­lig­he­der. På Egensegårdsvej 4 i naturskønne omgivelser finder I denne velindrettede og alsidige villa med hele 321 m² boligareal fordelt på to separate boligenheder. Her får I en ejendom, der åbner op for mange muligheder – hvad enten I drømmer om flere generationer under samme tag, hjemmeerhverv eller en kombination af bolig og udlejning.

Ejendommen er oprindeligt opført i 1907 og byder på en spændende indretning med gode, lyse opholdsrum og en funktionel planløsning. Den ene boligenhed fremstår med entré, køkken/alrum og to stuer i stueplan, mens førstesalen rummer repos, tre værelser og badeværelse. Fra køkken/alrummet er der direkte udgang til en sydvendt terrasse, hvor solen kan nydes det meste af dagen. Den anden boligenhed indeholder et køkken/alrum, stue, soveværelse, badeværelse, toilet samt en hyggelig udestue, som forlænger udesæsonen markant. Også her er der udgang til en dejlig sydvendt terrasse, der skaber en naturlig overgang mellem inde- og udeliv.

Udendørs venter en spektakulær 6.692 m² stor grund, der fremstår parklignende med god plads til både afslapning og aktiviteter. Haven danner en grøn og fredelig ramme om ejendommen, og den åbne udsigt til markerne understreger den landlige idyl. I haven finder I desuden et charmerende drivhus, som nuværende ejer med stor glæde har anvendt som orangeri i forårs- og ef­ter­års­må­ne­der­ne. Til ejendommen hører desuden en rummelig carport på 50 m² med integreret udhus samt et yderligere udhus på 48 m².

Beliggenheden er attraktiv med blot 3,5 km til Hasmark Strand, fem minutters kørsel til Otterup med gode ind­købs­mu­lig­he­der og kun 18 minutter til Odense. Her får I således en kombination af fredelige omgivelser og nem adgang til hverdagens faciliteter.

En ejendom med plads, fleksibilitet og mange muligheder!

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken