Åbent hus (kræver tilmelding)
16. maj kl 10.00 - 16.00

Hessum Bygade 195450 Otterup

Villa

5/3 rum
161 m²
C
1.325.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
54504154
Boligareal
161 m²
Vægtet areal
185 m²
Rum/værelser
5/3
Grundareal
6.890 m²
Antal etager
1
Byggeår
1880
Energimærke
C
Liggetid
7 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.928 kr.
Pris/m²
7.162 kr.
Pris
1.325.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
70.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
7.197 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
5.734 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,1
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.903 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.021 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.114 kr./md.
Antal folkeskoler
4
Gns. klassekvotient
20,4

Landlig idyl med plads og mange muligheder!

- Charmerende landejendom med 161 m² bolig og masser af autentisk atmosfære
- Stor grund på 5.760 m² samt ekstra jordstykke på 1.130 m² på modsatte side
- Hyggelig terrasse og have med bålplads
- Gode udbygninger med stald, udhuse og garage på 49 m² til hobby og opbevaring
- Fredelig beliggenhed tæt på Otterup og kun 18 minutter fra Odense centrum

Velkommen til Hessum Bygade 19 – en stemningsfuld landejendom, hvor landlig idyl, god plads og naturskønne omgivelser går op i en højere enhed. Her får I en ejendom med masser af muligheder, hvad enten I drømmer om det rolige liv på landet, plads til hobbyprojekter eller dyrehold i mindre skala.

Ejendommen er opført i 1880 og rummer 161 m² bolig, hvor planløsningen byder på et hyggeligt køkken/alrum og et viktualierum, en spisestue samt en opholdsstue, der indbyder til samvær og afslapning. Hertil kommer tre værelser, et badeværelse samt et praktisk bryggers. Boligen fremstår med en klassisk landlig charme og en varm atmosfære, der gør det let at føle sig hjemme.

Udendørs folder ejendommen sig for alvor ud. Den 5.760 m² store grund giver rigelig plads til udeliv, leg og udfoldelse, og som en ekstra bonus medfølger et græsareal på 1.130 m² på den anden side af vejen. Haven er hyggeligt anlagt med blandt andet en bålplads og en markant rødbøg, som bidrager til den stemningsfulde ramme.