Åbent hus (kræver tilmelding)
5. oktober kl 10.15 - 15.00
6. oktober kl 10.15 - 15.00
7. oktober kl 10.15 - 15.00

Svanningevej 15, Svanninge5600 Faaborg

Villa

7/5 rum
170 m²
E
1.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
56006025
Boligareal
170 m²
Vægtet areal
178 m²
Rum/værelser
7/5
Grundareal
606 m²
Antal etager
1
Byggeår
1872
Ombygget
1994
Energimærke
E
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.216 kr.
Pris/m²
8.399 kr.
Pris
1.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
75.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.283 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.600 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
8,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.013 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.938 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.371 kr./md.
Antal folkeskoler
9
Gns. klassekvotient
20,2

Lys og rummelig villa med fantastisk opholdsrum og naturudsigt i Svanninge

Det er især, når I træder ind i boligens store køkken- og opholdsmiljø, at Svanningevej 15 folder sig ud. Her smelter køkken, spiseplads og stue naturligt sammen med den lyse tilbygning fra 2007, hvor store vinduespartier trækker haven og det grønne helt tæt på. Samtidig ligger ejendommen med flot naturudsigt til begge sider - midt i de naturskønne omgivelser, som Svanninge er kendt for.

Villaen rummer ifølge BBR 170 m² bolig fordelt på stueplan og tagetage og har syv værelser. Grunden er på 606 m², og dertil kommer en garage på 46 m² samt et mindre drivhus.

Husets naturlige samlingspunkt er det åbne køkken- og opholdsmiljø. Køkkenet, som er fra 2017, ligger i åben forbindelse med spisepladsen og den store stue, hvor loft til kip og vinduer i flere retninger giver en særlig fornemmelse af lys og luft. Her er plads til både hverdagslivet omkring køkkenøen, lange middage ved spisebordet og afslapning i sofaen - alt sammen med udsyn til den grønne have.

Resten af stueplanet byder på flere anvendelige rum, som kan indrettes efter behov til eksempelvis soveværelser, kontor eller gæsteværelse, ligesom her er ekstra stue, badeværelse og gode adgangsarealer. På førstesalen finder I yderligere værelser under de skrå lofter. Badeværelset er ifølge sælger fra 2008.

Udenfor fortsætter de gode rammer med terrasse, en grøn have og flere hyggelige op­holds­mu­lig­he­der. Fra ejendommen er der naturudsigt på begge sider, mens garagen på 46 m² giver god plads til bil, opbevaring eller hobby. Taget på baghuset er fra 2020.

Svanninge er en lille landsby og ligger blot 4 km nord for Faaborg. Her bor I med skole og idræts­fa­ci­li­te­ter i lokalområdet og med den markante sydfynske natur tæt på. Svanninge Bakker, Svanninge Bjerge og Sollerup Skov udgør tilsammen et stort sammenhængende naturområde med kuperet terræn, vandreruter, MTB-spor og na­tur­le­ge­plad­sen Gåsebjerg Sand.

Her får I med andre ord en rummelig bolig, hvor især det store, lyse opholdsmiljø og mødet med naturen gør en forskel. Kontakt EDC og bestil en fremvisning af Svanningevej 15.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken