Åbent hus (kræver tilmelding)
15. maj kl 10.00 - 16.00

Odensevej 42, Melby5610 Assens

Villa

9/6 rum
346 m²
C
2.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
56104838
Boligareal
346 m²
Kælder
12 m²
Vægtet areal
360 m²
Rum/værelser
9/6
Grundareal
4.320 m²
Antal etager
1
Byggeår
1850
Energimærke
C
Liggetid
3 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
3.385 kr.
Pris/m²
6.931 kr.
Pris
2.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
125.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
13.525 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
10.773 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.834 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.242 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.251 kr./md.
Antal folkeskoler
12
Gns. klassekvotient
19,7

Virkelig fin ejendom med hovedhus og 4 særskilte lejligheder

Arkitektonisk enestående ejendom med sjæl & atmosfære, idyl og ind­tje­nings­mu­lig­he­der

Velkommen til en helt særlig ejendom, hvor charme, kvalitet og moderne komfort går op i en højere enhed. Her får du en sjældent udbudt mulighed for at erhverve en renoveret firlænget gård, der emmer af historie, sjæl og ægte landlig idyl.

Ejendommen er beliggende på en imponerende 4.320 m2 stor grund med en betagende udsigt over åbne marker og smukt landskab.

Boligen er ideel til det moderne liv med mange muligheder: perfekt til bofællesskab, flere generationer eller den pladskrævende familie, der ønsker både privatliv og fællesskab.

Hovedhuset
Stuehuset har fået nyt tag på i 2021, og der er etableret jordvarme. Ejendommen har også et flot energimærke C.

Hovedhuset rummer 196 velindrettede kvadratmeter med en harmonisk planløsning. Her bydes du velkommen i entréen, som leder videre til et lyst og indbydende køkken, spisestue og badeværelse. Hertil kommer en hyggelig stue samt to værelser i stueplan. På førstesalen finder du en stor, anvendelig repos med mange in­dret­nings­mu­lig­he­der samt yderligere tre værelser.