Fremvisning
Book en fremvisning

Rølkjær 606600 Vejen

Villa

9/6 rum
607 m²
B
5.995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
61013368
Boligareal
607 m²
Vægtet areal
0 m²
Rum/værelser
9/6
Grundareal
3.135 m²
Byggeår
2006
Energimærke
B
Liggetid
9 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
6.224 kr.
Pris/m²
9.876 kr.
Pris
5.995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
300.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
32.566 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
25.998 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,8 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
9,0
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.190 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.134 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.305 kr./md.
Antal folkeskoler
15
Gns. klassekvotient
19,6

Ejendom udover det sædvanlige

Enestående ar­ki­tek­te­jen­dom i særklasse – kompromisløs kvalitet på over 3.000 m² dobbeltgrund

På Rølkjær 60, Askov, udbydes nu en helt igennem unik og sjældent udbudt ejendom, hvor arkitektur, materialevalg og tekniske løsninger er tænkt sammen på højeste niveau. Ejendommen er opført på en stor og regulær dobbeltgrund på mere end 3.000 m² og er centralt placeret i Askov med gåafstand til bl.a. Vejen Idrætscenter, gymnasium, handelsskole, skole og indkøb.
Ejendommen består af to ejer­lej­lig­he­der, der sælges samlet, og som er tegnet af arkitekt Kim Holst og opført i 2006 af lokale, anerkendte hånd­værks­me­stre. Resultatet er en særdeles gennemført helhed, hvor der er kælet for både det æstetiske udtryk og den lang­tids­hold­ba­re kvalitet.

Udvendigt fremstår ejendommen markant og tidløs med mørke, opmurede facader, elegante hvide alu-partier på hovedhuset samt store zinkind­dæk­nin­ger, der understreger bygningens arkitektoniske linjer. Tagene er udført med tagpap på hovedhuset, hvor der også er monteret solcelleanlæg, mens de to fløje har zinktage med stående false, hvilket bidrager til både udtryk og holdbarhed.