Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 10.00 - 16.00

Riflebjerg 1, Skudstrup6630 Rødding

Villa

4/3 rum
98 m²
C
695.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
61013473
Boligareal
98 m²
Vægtet areal
136 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
2.720 m²
Antal etager
1
Byggeår
1802
Energimærke
C
Liggetid
5 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.552 kr.
Pris/m²
5.110 kr.
Pris
695.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
35.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.840 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
3.063 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,8 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
9,0
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.190 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.134 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.305 kr./md.
Antal folkeskoler
15
Gns. klassekvotient
19,6

Charmerende og idyllisk ejendom med muligheder

Velkommen til Riflebjerg 1 – en hyggelig landejendom med naturskøn beliggenhed, skøn have, solcelleanlæg og gode muligheder for værksted og hobbyliv.

Her får I en charmerende ejendom med masser af sjæl og en fredelig beliggenhed omgivet af åbne marker og smuk natur. Boligen byder på en hyggelig atmosfære med store, åbne rum og en indretning, der samtidig giver gode muligheder for at sætte sit eget præg og skabe drømmehjemmet i naturskønne omgivelser.

Køkken og stue ligger i naturlig forbindelse med hinanden og danner et lyst og indbydende opholdsmiljø med plads til både hverdagslivet og hyggelige stunder med familie og venner. Samtidig giver boligens planløsning fine muligheder for at tilpasse hjemmet efter egne ønsker og behov.

Udenfor venter en skøn have med en fantastisk udsigt over de åbne marker, hvor man virkelig får fornemmelsen af fredelige omgivelser og masser af luft omkring sig. Til ejendommen hører desuden en stor garage med gode muligheder for værksted, hobbyprojekter eller ekstra op­be­va­rings­plads. Derudover får I en rummelig staldbygning, som åbner op for et væld af an­ven­del­ses­mu­lig­he­der – hvad enten drømmen er plads til heste, et større aktivitetsrum, gildesal eller noget helt fjerde. Mulighederne er mange, og her er plads til at skabe lige præcis det, der passer til jeres ønsker og interesser.

Ejendommen opvarmes med luft til vand varmepumpe, og der er samtidig installeret solcelleanlæg, hvilket bidrager positivt til ener­gi­for­bru­get og giver nogle rigtig gode forudsætninger for en mere økonomisk hverdag.

Samtidig bor I med kort afstand til Skodborg, hvor I finder både ind­købs­mu­lig­he­der, skole og fri­tidsak­ti­vi­te­ter, hvilket giver en god balance mellem landlige omgivelser og hverdagens nødvendigheder. Derudover er der heller ikke langt til hverken Rødding, Vejen eller Vamdrup, hvilket gør beliggenheden attraktiv for både familieliv.

En hyggelig og idyllisk ejendom for køberen, der drømmer om fredelige omgivelser, masser af muligheder og et hjem, hvor der er plads til at sætte sit helt eget præg både inde og ude.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken