Rummeligt og charmerende stråtækket "Rømøhus" med et boligareal på ca. 214 m² jf. tilstandsrapporten, beliggende på en 1.414 m² stor grund. En stor del af grunden er udlagt i græs med mulighed for leg, boldspil, m.m. Mod nord og syd høj randbevoksning, der giver dig mulighed for ugeneret ophold på grunden. På sydsiden af huset er der en flisebelagt delvis afskærmet terrasse. Mod øst kan du skue frit ud over Juvre Enges flade marsklandskab, der strækker sig helt til diget og Vadehavet. Fra huset har du ca. 10 minutters gang til Juvre Engsø, Juvre Dige og Rømø Fiskesø. Iflg. dingeo.dk er grundvandsdybden fra 0,4 til 2,6 m og huset ligger 4,0 m over havet.
Den ældste del af huset på med et boligareal på ca. 100 m² er fra ca. år 1800 og har gennem tiderne ud over at være en alm . bolig bl.a. rummet Juvre Kro og Juvre Fælles-frysehus. I den del af huset er der fine historiske detaljer - herunder også bl.a. en loftshøjde under træbjælkerne på ca. 180 cm. Den forrige ejer af huset renoverede den ældste del af huset i 1990 og i 2008 blev nord-syd-fløjen på ca. 85 m² opført. Den forrige ejer har etableret drænslanger under huset og omkring huset. Vandet fra drænslangerne ender i en brønd. Sælger har i 2024 foretaget følgende forbedringer på huset: Nye lægter og nyt stråtag på den ældre del (på den nye del er stråtaget fra 2008), efterisoleret lofter og monteret vindspærre ved tag fod i den ældre del, nyt trefags bondehusvindue i gavl i stue, nyt vindue i aktivitetsrum, etableret et nyt soveværelse mod sydvest, nye gardiner, nyt pool bord og bordtennis bord, nye hårde hvidevarer: vaskemaskine, tørretumbler, ovn, keramisk kogeplade, emhætte, køle-fryseskab. Malet huset ind- og udvendigt og stort anskaffet nyt møblement til hele huset.
Huset består i den ældre del af entre/garderobe, et gæstetoilet med fliser på gulv og vægge, et badeværelse med spabad, stor bruseniche og fliser på gulv og vægge, et soveværelse med en dobbeltseng og et mindre walk in closet, et stort fællesrum med en køkkenafdeling med bl.a. keramiske kogeplader, indbygningsovn, opvaskemaskine og køleskab i åben forbindelse til den meget hyggelige spise- og opholdsstue med flot udsigt fra gavlvinduet, et soveværelse med to enkeltsenge. Den nye del af huset består af aktivitetsrum med pool bord, bordtennis og dart, bryggers med vaskemaskine, tørretumbler, keramisk komfur og køle-fryseskab og soveværelse med dobbeltseng. Den opvarmede udestue er opført ved indgangen til den ældre del.
Huset opvarmes med luft til vand varmepumpe. Gulvvarme i hele den nye del samt udestue, entre, gæstetoilet, badeværelse og køkken.
Huset kan anvendes både som helårsbolig og som sommerhus
Huset er i 2026 og 2027 tilmeldt udlejning gennem Feriepartner Rømø med ID 2001.Lejeindtægt i 2025 var kr. 94.876,- + forbrug. Bureuet havde ikke huset til rådighed hele året. Feriepartner har udarbejdet et 2027-udlejningsbudget, der viser en lejeindtægt på kr. 139.700,- + forbrug ved 42 ugers belægning.