Vesterhavsvej 88, Vedersø6990 Ulfborg

Villa

6/4 rum
166 m²
B

Fakta om boligen

Sagsnr.
69504854
Boligareal
166 m²
Vægtet areal
196 m²
Rum/værelser
6/4
Grundareal
17.221 m²
Antal etager
2
Byggeår
1925
Energimærke
B
Liggetid
346 dage

Økonomi

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
16,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.771 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.194 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.158 kr./md.
Antal folkeskoler
19
Gns. klassekvotient
17,1

Fantastisk og charmerende ejendom med 1,5 ha og flere anlagte søer!

Ener­giop­ti­me­ret ejendom på stor, tilplantet naturgrund i udkanten af Vedersø.

På ejendommens hele 1,5 Ha grund er der over de seneste år tilplantet med 600 træer og buske, samt anlagt tre søer og stisystemer, så man har sin egen naturperle bogstavelig talt i den for ejendommen sydvendte have.

Ejendommen er i stueplan indrettet med stort disponibelt rum af væ­rel­ses­kva­li­tet i tilknytning til den rummelige baggang, hvor alle installationer er placeret.

Det store badeværelse er renoveret i 2022 og er med både badekar samt brusekabine. Via en fordelingsgang, hvor der plads til va­ske­fa­ci­li­te­ter, træder man ind i hjemmets centrale rum, køkkenet, hvor spisepladsen er placeret ved det store sydvendte vindue.

De to store stuer er forbundet med dobbelt fransk dør. Stuen med karnap anvendes i dag som spisestue og den sydvendte stue med sofagruppe har dobbelt glasdør mod den sydvendte træterrasse.

På 1. salen finder vi tre gode værelser samt et toilet, som er forberedt til udvidelse med brusekabine.

I tilknytning til boligen er der en mindre garage med el-port og i udhusbygningen er der bag den store el-port plads til 2 biler. Eta­ge­ad­skil­lel­sen i udhuset er af beton og giver mange muligheder for udnyttelse af 1. salen. I udhuset findes også in­stal­la­tio­ner­ne til solceller og tilhørende batteripakke, som sammen med luft/vand varmepumpen giver optimal opvarmning med tanke på klima og miljø. Solcelle-hybridanlægget er fra 2023.

De to store sydvendte træterrasser giver optimale muligheder for at nyde udelivet og har begge fantastisk udsigt over egen grund med de tre søer og nybeplantning. Taget på boligen er lagt i 2022 og hele facaden er nymalet i 2024.

Der er mulighed for at ansøge om fleks­bo­lig­til­la­del­se på ejendommen.

Her er virkelig en ejendom, som bør ses!!

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken