Fremvisning
Book en fremvisning

Ribersvej 467200 Grindsted

Villa

5/5 rum
127 m²
E
1.295.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
72002212
Boligareal
127 m²
Vægtet areal
139 m²
Rum/værelser
5/5
Grundareal
708 m²
Antal etager
1
Byggeår
1978
Energimærke
E
Liggetid
7 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.532 kr.
Pris/m²
9.317 kr.
Pris
1.295.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
65.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
7.111 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
5.781 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
24,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
7,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.868 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.167 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.585 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
17,7

Ribersvej 46 – Solrigt familehjem med masser af plads i det rolige Østbyen

Velkommen til Ribersvej 46 – et gennemtænkt og velfungerende hjem beliggende på et roligt vænge i Grindsteds populære Østby-kvarter. Her får du ikke blot en bolig, men en hverdag med plads, lys og gode naboer.

Ejendommen byder på i alt 127 m² boligareal samt en lys og indbydende integreret udestue på 19 m² – et naturligt samlingspunkt for familien gennem store dele af året. Hertil kommer en rummelig garage, overdækket/lukket terrasse og et lille værksted, der giver dig alt det, du har brug for til hverdagens projekter og opbevaring.

Planløsningen er gennemtænkt og fleksibel. Du kan vælge at flytte ind og nyde huset præcis som det er, eller lade det blive rammen om din helt egne indretning – mulighederne er mange.

Et af ejendommens store aktiver er dens placering på grunden. Huset er orienteret optimalt i forhold til solen, så du nyder lys og varme i boligen gennem hele dagen. Det giver en behagelig og lys atmosfære, som man mærker med det samme man træder indenfor.

Østbyen er et af Grindsteds mest eftertragtede boligområder – stille, familievenligt og med et fint netværk af stisystemer og flotte fællesarealer, der indbyder til gåture, cykelture og leg i trygge rammer.