Fremvisning
Book en fremvisning

Skibbildvej 36, Haunstrup7400 Herning

Villa

4/3 rum
112 m²
D
695.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
69211328
Boligareal
112 m²
Vægtet areal
117 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
800 m²
Antal etager
1
Byggeår
1968
Energimærke
D
Liggetid
13 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
931 kr.
Pris/m²
5.940 kr.
Pris
695.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
35.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.855 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
3.089 kr.

Grundskyldspromille
9,9
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.700 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.176 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.207 kr./md.
Antal folkeskoler
24
Gns. klassekvotient
19,4

Velholdt og indbydende villa i rolige omgivelser i Haunstrup

Velkommen til Skibbildvej 36 - en hyggelig og velholdt villa beliggende i rolige omgivelser i Haunstrup. Her får du en bolig med en god planløsning og en overskuelig have, som passer perfekt til både parret, den lille familie eller dig, der ønsker en nem bolig med plads til hobby og udeliv. Ejendommen er opført i 1968 og er løbende renoveret. Her kan bl.a. nævnes køkken, bryggers og badeværelse fra 2007 samt nyere vinduer i stuen. Boligen fremstår pæn og velholdt med en funktionel indretning. Boligarealet udgør 112 m² og er godt udnyttet. Hertil kommer en garage på 21 m². Ejendommen er beliggende på en 800 m² stor grund med en dejlig have mod sydøst, hvor der er gode solforhold, køkkenhave og drivhus - perfekt til ha­ve­en­tu­si­a­sten. Fra Haunstrup er der kun ca. 6 minutters kørsel til Snejbjerg, hvor du finder skole, dag­in­sti­tu­tio­ner, fri­tidsak­ti­vi­te­ter og ind­købs­mu­lig­he­der. Der er desuden nem adgang til mo­tor­vejs­net­tet, og med den kommende omfartsvej forventet færdig i 2028 bliver området endnu mere roligt og attraktivt.