Åbent hus (kræver tilmelding)
24. maj kl 12.30 - 17.00

Hjermvej 237600 Struer

Villa

7/4 rum
198 m²
D
2.395.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
70504668
Boligareal
198 m²
Kælder
20 m²
Vægtet areal
212 m²
Rum/værelser
7/4
Grundareal
2.773 m²
Antal etager
3
Byggeår
1920
Energimærke
D
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.205 kr.
Pris/m²
11.297 kr.
Pris
2.395.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
120.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
13.113 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
10.503 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.098 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.070 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.096 kr./md.
Antal folkeskoler
7
Gns. klassekvotient
18,7

Landlig idyl midt i byen

Bag den grønne beplantning og de høje træer gemmer sig en ejendom med en helt særlig atmosfære. Hjermvej 23 kombinerer følelsen af landlig idyl med en central beliggenhed i Struer – et sted hvor man straks mærker roen, privatlivet og charmen.
Den klassiske rød­sten­se­jen­dom fremstår med masser af sjæl og autentiske detaljer. Indenfor mødes man af lyse rum, smukke plankegulve, sprossede vinduer og en varm stemning, der harmonerer perfekt med husets historie og stil.
Boligens op­holds­af­de­ling er både indbydende og stemningsfuld med flere sammenhængende stuer, hvor lysindfaldet og udsigten til den grønne grund skaber en særlig ro. Den hyggelige spisestue bliver et naturligt samlingspunkt i hjemmet, mens den gamle murede ovn tilfører ekstra charme og karakter.
Køkkenet ligger centralt i boligen med god plads til både hverdagsliv og gæster, og huset rummer samtidig flere gode værelser og anvendelige rum, som giver fleksible in­dret­nings­mu­lig­he­der til familien, hjemmekontoret eller hobbylivet.
På førstesalen fortsætter den charmerende stil med synlige bjælker, loft til kip og en skøn, lys atmosfære. Her får man værelser med personlighed og fine kig til den grønne have omkring ejendommen.