Åbent hus (kræver tilmelding)
17. maj kl 14.00 - 15.00

Seminarievej 36, Nørre Nissum7620 Lemvig

Villa

5/3 rum
129 m²
C
595.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
71106991
Boligareal
129 m²
Kælder
86 m²
Vægtet areal
163 m²
Rum/værelser
5/3
Grundareal
700 m²
Antal etager
2
Byggeår
1952
Ombygget
1974
Energimærke
C
Liggetid
7 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.016 kr.
Pris/m²
3.650 kr.
Pris
595.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
30.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.312 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
2.639 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,7 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.970 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.141 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.395 kr./md.
Antal folkeskoler
6
Gns. klassekvotient
17,2

Hyggelig villa med god plads, delvise opdateringer og stemningsfyldt have i Nørre Nissum

På Seminarievej i Nørre Nissum udbydes denne villa med delvise opdateringer, en fornuftig planløsning og en hyggelig have. Her er tale om en ejendom, der giver gode rammer for hverdagen nu og her, samt mulighed for at sætte sit eget præg over tid.

Ejendommen er en villa opført i 1952 med senere ombygninger, og boligen rummer i alt 129 m² fordelt på stueplan og 1. sal. Hertil kommer en anvendelig kælder på 86 m² samt carport med integreret udhus. Huset fremstår i en generel god og brugbar stand med løbende forbedringer, uden at alt er gennemgribende moderniseret.

Boligen byder velkommen i entréen, som giver adgang videre til husets opholdsrum. Stueetagen rummer en opholdsstue med plads til både sofa- og spiseafdeling og et behageligt lysindfald. Køkkenet fremstår funktionelt og med de nødvendige hvidevarer, og her er der god mulighed for daglig madlavning. Stueplan rummer desuden et bryggers, soveværelse samt badeværelse.
På 1. sal findes yderligere værelser, som kan anvendes fleksibelt til f.eks. stue, soveværelse, børneværelse eller hjemmekontor afhængigt af behov. Kælderen fremstår med flere disponible rum, der giver ekstra op­be­va­rings­plads og an­ven­del­ses­mu­lig­he­der til hobby, værksted eller va­ske­fa­ci­li­te­ter.