Ekstrem velholdt rødstensvilla i 2 plan med stor, lækker garage på 79m2 med elport og et godt hobbyrum/værksted. Huset er nydeligt renoveret med flotte, lyse materialer og alt fremstår moderne og indflytningsklar. Planløsningen indeholder et lækkert køkken/alrum i åben forbindelse med stor, lys stue, 3 gode værelser, gæstetoilet, pænt badeværelse, flot bryggers og gode disponible rum i den høje, tørre kælder.
Huset er beliggende centralt i Bedsted med ca. hundrede meter til købmanden. Bedsted Thy er en hyggelig mindre stationsby med togforbindelse til Thisted og Struer, børnehave og en veldrevet idrætshal med gode sportsfaciliteter, samt en skøn byskov med legeplads og hundeskov.
Stueetagen er indeholder et lækkert, indbydende køkken/alrum med et elegant køkken i hvide elementer, Skagen gulve, ludbehandlet loft m/spots i køkkenet og et dejligt lysindfald fra de store vinduespartier. Alrummet er i åben forbindelse med stor, flot stue, hvor det er muligt et etablerer et ekstra værelse. Alrum/stue har udgang til solrig altan, der er etableret som tagterrasse på skur/udhus (ej reg på BBR). Her er desuden et stort lyst værelse med faste skabe, hvidmalet loft og store vinduer – kan evt. deles i 2 værelse. samt et pænt gæstetoilet med hvide elementer.
Underetagen indeholder 73 m2 bolig og et disponibelt areal på 49m2, der er indrettet med en anvendelig gang, gangareal med faste skabe, stort bryggers med grovkøkken og plads til vaskefaciliteter, 2 gode værelser og et stort, flot badeværelse med separat badeafdeling, moderne hvide elementer, spots i ludbehandlet loft og gulvvarme i de lyse gulvklinker. Endvidere gode disponible rum af høj standard.
Haven er indrettet så den er nem at holde med en stor plæne, godt terrassemiljø, nemme bede i forhaven med granitskaver og flisegang der forbinder have og indkørsel.