Åbent hus (kræver tilmelding)
15. maj kl 13.00 - 17.00

Rævbjergvej 77770 Vestervig

Villa

4/3 rum
97 m²
F
395.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77606631
Boligareal
97 m²
Kælder
20 m²
Vægtet areal
101 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
800 m²
Antal etager
1
Byggeår
1948
Energimærke
F
Liggetid
8 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
997 kr.
Pris/m²
3.911 kr.
Pris
395.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
25.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
2.195 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
1.753 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.301 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.300 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.151 kr./md.
Antal folkeskoler
14
Gns. klassekvotient
20,1

Idyllisk beliggenhed ud til åbne marker

Såvel inde som ude, bliver du her mødt af idyl - med vandløb løbende gennem haven og udsigt over åbne vidder, får du en skøn ugeneret grund, og indvendigt renoveret med sans for charme med et moderne præg.
Ingen bopælspligt - i dag bliver villaen anvendt til fritidsbrug, hvilket er en ideel benyttelse af denne villa, der kombinerer ro, idyl, natur og et moderniseret indre.

Under 2 km fra villaen ligger det populære som­mer­hu­s­om­rå­de, Kjærgården.

Beliggende i Vestervig - en landsby kun 2 km fra fjorden og tæt ved Vesterhavet. Her har man et usædvanligt stort bor­ge­ren­ga­ge­ment.
Vestervig ligger lige midt imellem handelsbyen Hurup og vandkanten i Agger.
Med blot en kort køretur, kan man hurtigt komme til både en 18-hullers golfbane, Vesterhavet, fjorden og Nationalpark Thy. Byen indeholder bl.a. friskole, børnehave, indkøb, klosterparken, ak­ti­vi­tets­cen­ter med bl.a squashbaner og fitnesscenter og en flot kro.

Villaen er indrettet med en god entre med trægulv, og indbyggede, blåmalede skabe. Herfra adgang til skøn opholds- og spisestue, hvor udsigten er i fokus. Stuen er indrettet med trægulv, rustikloft, brændeovn (skal udskiftes), varmepumpe og opdelt i spiseområde og sofahjørne. I delvis åben forbindelse med stuen, finder du køkkenet.