Åbent hus (kræver tilmelding)
21. maj kl 10.00 - 16.00

Solvangs Alle 197800 Skive

Villa

6/5 rum
167 m²
C
1.345.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
78606527
Boligareal
167 m²
Kælder
100 m²
Vægtet areal
184 m²
Rum/værelser
6/5
Grundareal
739 m²
Antal etager
1
Byggeår
1954
Ombygget
1972
Energimærke
C
Liggetid
9 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.694 kr.
Pris/m²
7.310 kr.
Pris
1.345.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
70.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
7.333 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
5.868 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,6
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.933 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.109 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.494 kr./md.
Antal folkeskoler
16
Gns. klassekvotient
17,4

For enden af lukket villavej

Højtliggende, for enden af lukket villavej, har du nu mulighed for at blive ejer af en fin villa i Skive by.

Rød­stensvil­la­en består af 100 m2 i stueplan og yderligere 100 m2 kælderen, hvoraf de 67 m2 er godkendt til beboelse, således at du altså får hele 167 m2 beboelse. I stueplan bliver du budt indenfor i et vindfang, der leder dig videre til en fordelingsgang til resten af etagen, og hvorfra du også kan komme ned i kælderen. Du får et toilet, et regulært køkken og en stor, delvist opdelt stue med et virkelig godt lysindfald og kig til ud over haven og byen. Køkkenet ligger op mod stuen, så er ønsket et stort, åbent køkken-alrum, vil der helt sikkert være mulighed for etablering heraf. I stueplan er der endvidere 2 værelser, mens du i kælderen finder hele 3 værelser, et stort bryggers med udgang direkte til det fri. Her finder du også et særskilt bad og toilet. Der er altså god mulighed for, at hele familien kan gøre sig klar og kommer ud af døren på en gang. Kælderen har yderligere et disponibelt rum, oplagt til f.eks. opbevaring og så er her også et fyrrum.