Åbent hus (kræver tilmelding)
21. maj kl 09.00 - 16.00

Vittrupvej 13, Ljørslev7900 Nykøbing M

Villa

6/2 rum
149 m²
D
575.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
79005643
Boligareal
149 m²
Vægtet areal
153 m²
Rum/værelser
6/2
Grundareal
1.169 m²
Antal etager
1
Byggeår
1918
Ombygget
1990
Energimærke
D
Liggetid
9 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
983 kr.
Pris/m²
3.758 kr.
Pris
575.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
30.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.203 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
2.552 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,8 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,3
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.290 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.796 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.347 kr./md.
Antal folkeskoler
4
Gns. klassekvotient
22,0

Charmerende og ind­flyt­nings­klar villa

Velkommen til Vittrupvej 13 - en charmerende og ind­flyt­nings­klar villa beliggende i naturskønne Ljørslev på Sydmors. Her får du rigtig meget bolig for pengene i rolige og idylliske omgivelser.
Villaen er opført i 1918 og er løbende renoveret og vedligeholdt, så den i dag fremstår lys, velholdt og lige til at flytte ind i. Boligen rummer hele 149 veludnyttede kvadratmeter fordelt på to plan. Udefra fremstår huset med en flot, pudset facade i en elegant lys grå nuance, og den høje hæk omkring grunden sikrer en dejlig privat og ugeneret atmosfære.
Grunden på 1.169 kvm byder på en skøn have med masser af grønne områder, hyggelige lækroge og solrige opholdspladser. Her kan du nyde livet udendørs året rundt - hvad enten det er morgenkaffen på den flisebelagte terrasse eller de mange smukke blomster, der følger årstidernes skiften.
Indendørs bydes du velkommen i entréen, som giver adgang til både førstesalen og husets store, indbydende stue. Stuen imponerer med et dejligt lysindfald og flotte plankegulve, som tilsammen skaber en varm og rummelig atmosfære med god plads til både sofaområde og spiseafdeling. Herfra er der adgang til et hyggeligt køkken-alrum med lyst og velholdt inventar samt en charmerende spisekrog, hvor familien naturligt samles.