Åbent hus (kræver tilmelding)
15. maj kl 09.00 - 18.00

Møllevej 1B8800 Viborg

Villa

4/2 rum
106 m²
E
1.545.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
87510514
Boligareal
106 m²
Kælder
78 m²
Vægtet areal
136 m²
Rum/værelser
4/2
Grundareal
591 m²
Antal etager
1
Byggeår
1952
Ombygget
2005
Energimærke
E
Liggetid
5 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.585 kr.
Pris/m²
11.360 kr.
Pris
1.545.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.393 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.726 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.023 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.279 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.134 kr./md.
Antal folkeskoler
24
Gns. klassekvotient
20,3

Skøn lille bolig midt i det gamle Overlund

Med denne bolig på Møllevej i den gamle del af Overlund har du den optimale beliggenhed i forhold til at få dagligdagen til at fungere. Her er kort gåafstand til naturarealerne ved Klostermarken og du er helt centralt placeret for alle dagligdagens fornødenheder, idet Lysningen / Overlund skole, børnehaver, indkøb, bus­for­bin­del­ser, sportspladser og golfbanen er indenfor få minutters gang.

Villaen er opført i 1952 i 2 niveauer. I stueplan findes op­holds­af­de­lin­gen med dejligt, nyt HtH arbejdskøkken og husets hjerte - den skønne spisestue, hvor familien kan samles til de daglige hyggestunder ved spisebordet. Herfra er der adgang til stuen med brændeovn, der er optimalt indrettet med mulighed for både tv- og op­holds­af­de­ling og udgang til den skønneste lille havestue. Endvidere god entre og badeværelse med bruser.

Der er fuld kælder på ialt 90 m2 - der delvist er indrettet med bolig i form af soveværelse, værelse og badeværelse. Derudover disponibelt rum, værksted og entre. Kælderen er tør og anvendelig med såvel indvendig som udvendig indgang.