Åbent hus (kræver tilmelding)
21. maj kl 10.00 - 18.00

Virksundvej 118, Knudby8831 Løgstrup

Villa

6/5 rum
185 m²
D
2.195.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
87510492
Boligareal
185 m²
Kælder
71 m²
Rum/værelser
6/5
Grundareal
1.050 m²
Antal etager
1
Byggeår
1955
Energimærke
D
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.442 kr.
Pris/m²
11.865 kr.
Pris
2.195.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
110.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
11.962 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
9.587 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
11,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.023 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.279 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.134 kr./md.
Antal folkeskoler
24
Gns. klassekvotient
20,3

Villa med skøn udsigt over Hjarbæk Fjord

Her udbydes en ganske unik ejendom, hvor samspillet imellem bolig og omgivelser går op i en højere enhed. Ude som inde, er man tæt på naturen og fornemmer straks ved ankomsten roen og det frie albuerum. Tilbagetrukket fra forstyrrende elementer, som trafikstøj og byens stress og jag, har man her fornøjelsen af skøn villa på stor grund med udsigt over Hjarbæk Fjord.

I Knudby finder man et godt og aktivt lokalsamfund. Her sørger bor­ger­for­e­nin­gen bl.a. for at samle byens borgere til forskellige aktiviteter og skabe glæde og udvikling til hele området. Her kan blandt andet nævnes: Fællesspisning, Café, li­ve­strea­m­in­ger af foredrag fra Århus Universitet, Fastelavnsfest og øvrige sociale aktiviteter. I hvor høj grad man ønsker at deltage, er naturligvis helt op til den enkelte.

En spændende beliggenhed fordrer en spændende bolig, hvilket også er tilfældet på Virksundvej 118. Her er arkitektur, materialevalg og indretning ikke overladt til til­fæl­dig­he­der­ne. Resultatet er en moderne bolig, med respekt for omgivelserne.