Fremvisning
Book en fremvisning

Rismøllegade 48, Dronningborg8930 Randers NØ

Villa

4/3 rum
137 m²
D
2.675.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
89106111
Boligareal
137 m²
Vægtet areal
150 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
721 m²
Antal etager
1
Byggeår
1970
Energimærke
D
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.065 kr.
Pris/m²
17.833 kr.
Pris
2.675.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
135.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
14.628 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
11.674 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,0 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
13,9
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.637 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.081 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.104 kr./md.
Antal folkeskoler
19
Gns. klassekvotient
20,9

Ind­flyt­nings­klar villa med unik garage

Drømmer du om en central, men samtidig rolig beliggenhed i attraktive Dronningborg? Så byder Rismøllegade på en fantastisk mulighed for familien, der ønsker en ind­flyt­nings­klar bolig tæt på skole, indkøb og hverdagens øvrige fornødenheder.

Noget af det første, der vækker begejstring, er den store garage på 53 m2 med imponerende loftshøjde - en sjælden kvalitet, som åbner op for et væld af an­ven­del­ses­mu­lig­he­der. Uanset om du drømmer om værksted, hobbyrum, opbevaring eller måske plads til bilentusiasten, er mulighederne mange.

Boligen byder på en veldisponeret planløsning med soveværelse samt to gode værelser, der oplagt kan anvendes som børneværelser, kontor eller gæsteværelser. Hertil kommer et nyere og stilrent badeværelse samt et praktisk gæstetoilet.

Hjemmets naturlige samlingspunkt er det store køkken-alrum, hvor familien kan samles omkring madlavning, hyggelige middage og gode stunder med venner og familie. Herfra er der direkte udgang til en af husets terrasser, som skaber en skøn forbindelse mellem inde- og udeliv.