Åbent hus (kræver tilmelding)
13. maj kl 11.00 - 18.00

Sofiendalsvej 679200 Aalborg SV

Villa

4/3 rum
132 m²
C
2.195.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
91503762
Boligareal
132 m²
Vægtet areal
132 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
785 m²
Antal etager
1
Byggeår
1960
Ombygget
1968
Energimærke
C
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.215 kr.
Pris/m²
16.629 kr.
Pris
2.195.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
110.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
11.940 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
9.555 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,6 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
7,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.909 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.315 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.206 kr./md.
Antal folkeskoler
44
Gns. klassekvotient
20,2

Velholdt villa med skøn udestue og solrig have

Velkommen til Sofiendalvej 67 – en hyggelig og velindrettet villa, hvor både inde- og udeliv går hånd i hånd, og hvor der er tænkt i gode, brugbare rammer for hverdagen.
Indenfor bydes I velkommen i et lyst og stilrent køkken, der er indrettet med gode ar­bejds­over­fla­der og op­be­va­rings­plads. Her er der i forlængelse åbent til spiseafdeling som skaber gode rammer for hverdagens madlavning. Herfra er der en naturlig sammenhæng til boligens opholdsrum, hvor den store stue åbner sig med et skønt lysindfald fra det store vinduesparti. Stuen indbyder til både afslapning i so­faar­ran­ge­ment, og mulighed for spiseplads alt efter behov.
Villaen rummer flere gode værelser med fleksible an­ven­del­ses­mu­lig­he­der, hvad enten I har brug for soveværelse, børneværelser, kontor eller hobbyrum.
Badeværelset fremstår funktionelt med bruseniche og et enkelt udtryk. Derudover får I et praktisk bryggers med va­ske­fa­ci­li­te­ter og god op­be­va­rings­plads – en klar fordel i hverdagen.
Den solrige sydvendte have er nem at holde og byder på både grønne områder, drivhus og flere hyggelige kroge. Her er der også en udestue med direkte udgang til terrassen, som hurtigt bliver et naturligt samlingspunkt hvor sommeraftnerne kan forlænges og bruges til både hverdagens afslapning og gæster.