Fremvisning
Book en fremvisning

Valmuevænget 1, Øster Doense9500 Hobro

Villa

5/3 rum
133 m²
C
995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
95209036
Boligareal
133 m²
Vægtet areal
149 m²
Rum/værelser
5/3
Grundareal
1.217 m²
Antal etager
1
Byggeår
1976
Energimærke
C
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.006 kr.
Pris/m²
6.678 kr.
Pris
995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
50.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.447 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.339 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,9 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.179 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.176 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.241 kr./md.
Antal folkeskoler
10
Gns. klassekvotient
21,1

Ind­flyt­nings­klar etplansvilla med solceller, moderne køkken-alrum og stor have

Drømmer I om en lys og indbydende bolig, hvor moderne løsninger møder rolige, naturskønne omgivelser, så er Valmuevænget 1 i Øster Doense det ideelle valg. Denne velholdte villa fra 1976 byder på 133 veludnyttede kvadratmeter og er udstyret med solceller på taget. Boligen er beliggende på en imponerende stor grund på 1.217 kvadratmeter for enden af en lukket vej, hvilket sikrer ro og en fantastisk udsigt over det åbne landskab.

Indenfor mødes I af en lys og moderne atmosfære, hvor husets hjerte uden tvivl er det store, åbne køkken-alrum. Køkkenet er fra 2021 og er stilrent indrettet med moderne, grønlige fronter, indbyggede hvidevarer og god bordplads, hvilket gør det til et naturligt samlingspunkt for hele familien. I åben forbindelse heraf ligger den rummelige spisestue og opholdsstue, hvor de store vinduespartier sikrer et fantastisk lysindfald og en dejlig udsigt til haven. Fra alrummet er der direkte adgang til en skøn udestue, som forlænger sommersæsonen og skaber en flydende overgang mellem ude og inde.