Fremvisning
Book en fremvisning

Maigårdsvej 229900 Frederikshavn

Villa

4/3 rum
120 m²
B
1.445.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
99007656
Boligareal
120 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
875 m²
Antal etager
1
Byggeår
1980
Energimærke
B
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.515 kr.
Pris/m²
12.042 kr.
Pris
1.445.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
75.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
7.917 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.297 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,2 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
13,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.730 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.473 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.235 kr./md.
Antal folkeskoler
11
Gns. klassekvotient
20,5

Indbydende og velholdt villa i attraktivt kvarter

Velkommen til Maigårdsvej 22 - en velindrettet og løbende opdateret bolig beliggende i det eftertragtede Atletikkvarter i den nordlige del af Frederikshavn. Her får I en god placering i et lukket villakvarter med gode stisystemer til bl.a. skole og nem adgang til både indkøb og byens øvrige faciliteter samt Frederikshavn bymidte.

Boligen fremstår velholdt med en gennemgående rød tråd i ma­te­ri­a­le­val­get, hvor ensartede gulve går igen i værelser, stue samt køkken og gang, ligesom loftet er udført i samme stil i hele huset - det skaber et harmonisk og roligt udtryk.

Huset byder velkommen via et praktisk bryggers med gode vaskeforhold og bodplads. Herfra træder I ind i et lyst, indbydende og moderne køkken med hyggelig spiseplads i åben forbindelse med stuen.

Fra for­de­lings­gan­gen er der adgang til boligens badeværelse med gulvvarme, samt to gode værelser og et regulært soveværelse.
Udvendigt fremstår ejendommen med ved­li­ge­hol­del­ses­ven­li­ge HardiePlank på gavlene samt PVC-vinduer fra ca. 2007. Grunden er dejlig nem at holde og beliggende mod syd, hvilket giver optimale solforhold på den skønne terrasse.