Boligejere tøver med at sælge

Bekymrede for ikke at kunne finde en ny bolig

For et par år siden svarede næsten halvdelen (48 pct.) af deltagerne i en spør­ge­un­der­sø­gel­se blandt brugerne af Boligsiden, at de lige ville vente med at sætte deres bolig til salg, til de havde set, hvad der skete med pris­ud­vik­lin­gen. 

I en aktuel gentagelse af undersøgelsen er forventede prisstigninger, som begrundelse for at vente med at sætte Til Salg-skiltet op ved huset eller lejligheden, afløst af en anden primær begrundelse for at vente: Bekymring for ikke at kunne finde noget andet at bo i.   

Hvor det nu kun er cirka hver sjette (17 pct.), der svarer ‘jeg vil gerne se, hvad der sker med boligpriserne i den kommende tid’, er den mest populære begrundelse for at tøve med at sætte ejerboligen til salg nu ‘jeg tror ikke, jeg kan finde en anden bolig’. Det svar har næsten en fjerdedel valgt, svarende til en stigning på 50 pct. i forhold til den forrige undersøgelse, som er fra 2023. 

Stabilt marked med fornuftigt flow

Selvom der her i foråret 2026 er færre boliger at vælge imellem end sidste år på samme tid, mener EDC’s kom­mu­ni­ka­tions­chef Jan Nordmann ikke, at der i almindelighed er grund til at udskyde at sætte sin bolig til salg, hvis grunden til at vente alene er, at man tænker, at det bliver for svært at finde sin næste bolig.

- Måske lige med undtagelse af lej­lig­heds­mar­ke­der­ne i København og Aarhus, hvor der har været eksempler på usædvanlig kort vej fra ‘Nyhed’ til ‘Solgt’, er markedet generelt relativt stabilt, præget af sund aktivitet og med et godt flow. Der kommer løbende nye boliger på markedet, og der er købere til dem de fleste steder, siger han.   

Sådan kan du forberede dig som sælger

Der er flere ting, du kan gøre, hvis det passer godt at sætte din nuværende bolig til salg, og gerne vil undgå at stå i en situation, hvor der ikke er tid til at finde det rigtige næste hus eller en ny lejlighed.  

  • Lang over­ta­gel­ses­tid. Sæt en over­ta­gel­ses­da­to, der ligger et stykke ud i fremtiden, så der er god tid til at finde den næste bolig. Tal med ejen­doms­mæg­le­ren om, hvad der er realistisk. Hvis der først er en eller flere købere, der har set sig lune på din nuværende bolig, vil de ofte også være villige til at vente lidt længere, hvis det er betingelsen.         

  • Midlertidig lejeløsning. Lej en midlertidig bolig i en tidsbegrænset periode. Så kan du sætte til salg og sælge, så snart en køber melder sig, uden at skulle finde den næste bolig med det samme. Få eventuelt en del af dine ting pakket ned og opmagasineret, så de kan blive leveret direkte i den nye bolig, når du har fundet den.    

  • Køberkartotek. Opret en personlig EDC-søgeagent med dine ønsker til den næste bolig, så holder vi et vågent øje med boligmarkedet for dig og giver besked, så snart der kommer en bolig til salg, der matcher dine ønsker. Agenten overvåger nyheder fra alle landets ejen­doms­mæg­le­re.  Opret søgeagent her