Fremvisning
Book en fremvisning

Floravænget 7, st. th, Dalum5250 Odense SV

Ejerlejlighed

3/2 rum
85 m²
C
995.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
50006895
Boligareal
85 m²
Rum/værelser
3/2
Antal etager
3
Byggeår
1969
Energimærke
C
Altan/terrasse
Ja
Elevator
Nej
Liggetid
3 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.820 kr.
Pris/m²
11.706 kr.
Pris
995.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
50.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.476 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.397 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.631 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.464 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.294 kr./md.
Antal folkeskoler
32
Gns. klassekvotient
22,0

Flot ejerlejlighed i ve­lad­mi­ni­stre­ret forening!

EDC Åløkken Ejer­lej­lig­heds­af­de­ling kan nu præsentere denne moderniserede og ind­flyt­nings­kla­re 3-værelses lejlighed i en sund ejerforening. Fæl­les­a­re­a­ler­ne bliver holdt og fremstår generelt utroligt pæne. Der er parkering foran ejendommen og fra beliggenheden er der ikke langt til indkøb, bus­for­bin­del­ser til centrum, grønne områder, is ved Skovsøen og cykelafstand til Odense Universitet. Der er ca. 10 min. kørsel til Odense C og særdeles kort afstand til et hav af spe­ci­al­for­ret­nin­ger på Dalumvej og i Dalumcenteret.

Allerede i entréen fornemmer man lejlighedens gode disponering. Entréen fungerer som fordelingsrum til alle boligens rum og giver samtidig plads til både skabe, skoreoler og ekstra opbevaring, så hjemmet let holdes organiseret.

Til venstre åbner køkkenet sig med lyse, hvide elementer, rigelig skabsplads og integreret opvaskemaskine, et køkken i en størrelse, der både er praktisk i hverdagen og rart at opholde sig i.

De to værelser fremstår begge med en god rummelighed, indbyggede skabe og store vinduespartier, som giver et flot lysindfald. Det gør dem ideelle som soveværelse, børneværelse eller kontor – alt efter behov.

Badeværelset er ligeledes opdateret og fremstår stilrent med separat bruseniche og egen vaskemaskine.

Boligens naturlige samlingspunkt er den store stue, hvor der er plads til både spisebord og so­faar­ran­ge­ment. Herfra er der udgang til lejlighedens store altan, der er indrettet som en lukket udestue med epoxy gulv og store vinduespartier. Rummet kan bruges året rundt og giver følelsen af en ekstra stue med en åben forbindelse til omgivelserne.

Lejligheden fremstår med flotte ordnede gulve, hvilket giver et moderne og velholdt udtryk.

Til lejligheden hører desuden et kælderrum, med mulighed for at tilkøbe et ekstra og større, samt adgang til en stor cykelparkering i kælderen.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken