Grunden er beliggende tæt på det naturskønne Tranemose Grøft, der er ved at blive lavet om til lavbundsprojekt, for at sikre klimaet og naturen, med en vidunderlig udsigt ud over Brokkebjergs marker og skoven. Du befinder dig ca. 12 min. kørsel fra Kalundborg, hvis du skal med bussen til byen kan du tage denne fra Brokkebjerg.
Ejendommen udstykkes således at matrikel 5a bliver tilbage på 11.218 kvm grund, stuehuset er revet ned med tilladelse samt et nyt byggeprojekt allerede er godkendt. Projektet omhandler et nyt stuehus på 249 kvm samt en garage.
Til ejendommen hører en stor garage, udhus og maskinhus, hvor dine drømme og ønsker kan udleves, evt. en pladskrævende hobby, liberalt erhverv, gildesal, gårdbutik, træningscenter eller hvor jeres fantasi selv sætter grænsen.
Den store og dejlige grønne have, er anlagt så den er nem at holde med græs, omgrænset af et levende grønt hegn, udsigt over landidyl så langt øjet det rækker. Hvilket giver dig helt frie tøjler til at slippe dine grønne fingre fri.
Området er så rigt på blandet natur, at I næsten ikke vil tro jeres egne øjne, Svenstrup skov, Brændemose skov, Saltbæk Vig, Vrøj, Strandene ved Saltbæk, Svenstrup og Vollerup. I kan også hoppe op på cyklerne og køre de 12 km ud over Røsnæs, vinmarkerne og den skønne natur, nyde udsigten over vandet på begge sider af halvøen, helt ud til spidsen og fyret.
Kalundborg byder både på flere folke- og friskoler, børnehaver, uddannelsesinstitutioner, gågade, caféliv, restauranter, biograf, dagligvare- og specialforretninger, ”megacenter”, sportsfaciliteter, et rigt foreningsliv, mange og større arbejdspladser, busterminal, DSB-station hvorfra du kan tage toget helt til København.