På Kobbelvangsvej 8A i Jægerspris finder du en helt særlig ejendom, hvor historien, atmosfæren og naturen forenes i én unik helhed. Her får du et fristed med masser af luft omkring dig, direkte adgang til smukke Nordskoven og hele 1,8 hektar jord – ideelt til dig, der drømmer om at have hest eller mindre dyrehold hjemme på egen grund.
Ejendommen har været i samme families eje i mere end 70 år, og den nuværende ejer er født og opvokset her. Nu er tiden kommet til, at en ny familie kan overtage stafetten og skabe deres egen hverdag på dette vidunderlige sted, hvor fred, natur og charme går hånd i hånd.
Bindingsværk, stråtag og indflytningsklart stand
Huset er opført i 1877 og står med klassisk bindingsværk og stråtag – præcis som en ejendom af denne type bør gøre det. Gennem årene er det løbende istandsat og fremtræder i dag pænt, velholdt og indflytningsklart for næste ejer.
I stueplan bydes du velkommen i en entré, der leder videre til et hyggeligt køkken, to værelser samt en indbydende stue. Her er atmosfæren varm, autentisk og fuld af sjæl. Derudover en skø'n havestue med udsigt til haven og skoven.
På 1. salen åbner et stort, lyst stuemiljø sig med vinduer i begge gavle. Udsigten er intet mindre end betagende – mod det åbne landskab på den ene side og direkte mod Nordskoven på den anden. Etagen giver desuden rig mulighed for at indrette ekstra værelser, atelier, hjemmekontor eller hvad end dine behov måtte være.
Der hører endvidere stor garagebygning med til ejendommen.
En sjælden mulighed i “Koblerne”
Ejendomme i dette område kommer næsten aldrig til salg, og Kobbelvangsvej 8A er en chance, man ikke ser ofte. Her får du både fred og privatliv, men samtidig en rig natur lige uden for døren – et sted, hvor dagene falder i et roligere tempo, og hvor man kan finde den ro, mange søger, men få finder.
Dette er en ejendom, man forelsker sig i. Og måske bliver det dig, der skriver næste kapitel i dens historie.