Fremvisning
Book en fremvisning

Neder Hallumvej 151, Kvong6800 Varde

Landejendom

6/5 rum
144 m²
C
1.795.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
68703176
Boligareal
144 m²
Rum/værelser
6/5
Grundareal
2,35 ha
Byggeår
1972
Energimærke
C
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.975 kr.
Pris/m²
12.465 kr.
Pris
1.795.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
90.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
9.755 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
7.845 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
17,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.888 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.996 kr./md
Børnehave (3-5 år)
1.948 kr./md.
Antal folkeskoler
20
Gns. klassekvotient
21,3

Velholdt ejendom

På Neder Hallumvej 151 ved Kvong finder I en velholdt landejendom, hvor livet får lov at folde sig ud i rolige og naturskønne omgivelser. Her sænker tempoet sig helt naturligt, og hverdagen får en anden rytme – med åbne vidder, fuglesang og et lokalsamfund, hvor man hilser på hinanden. I bliver en del af et aktivt nærmiljø med stærkt sammenhold og plads til både fællesskab og privatliv.
Ejendommen ligger fredeligt tilbagetrukket fra vejen, omgivet af grønne arealer, der skaber en særlig ro omkring stedet. Her mærker man straks, at huset er passet med omtanke. De løbende forbedringer gør, at I kan flytte direkte ind og begynde at nyde livet på landet fra første dag.
Grunden breder sig over 2,3 hektar og indbyder til et liv med dyr og udeliv. Marker og folde smyger sig omkring ejendommen, og for jer med hestedrømme er rammerne allerede skabt. Her kan hestene gå tæt på jer – i trygge og overskuelige omgivelser, hvor det hele hænger naturligt sammen.
Indenfor byder stuehuset velkommen med en varm og hjemlig stemning. Køkkenet fra HTH ligger i åben forbindelse med opholdsrummene, hvor samtaler og nærvær får plads til at opstå. Lyset strømmer ind i stuen og skaber en behagelig atmosfære, der indbyder til både stille morgener og lange aftener. Planløsningen rummer et soveværelse med tilhørende walk-in eller kontor, et badeværelse samt to gode værelser i husets modsatte ende. På førstesalen finder I endnu et værelse, der nemt kan tilpasses jeres behov.