Fremvisning
Book en fremvisning

Vej 13 Nr 29, Vig Lyng4560 Vig

Sommerhus

3/2 rum
77 m²
4.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
45602177
Boligareal
77 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
3.694 m²
Antal etager
1
Byggeår
2023
Liggetid
0 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.647 kr.
Pris/m²
58.377 kr.
Pris
4.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
225.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
24.719 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
19.592 kr.

Velkommen til Vej 13 Nr. 29

På Vej 13 Nr. 29 ligger dette særdeles stemningsfulde og indbydende sommerhus fra 2023, smukt placeret på en stor og naturskøn grund på hele 3.694 m², hvor roen, lyset og nærheden til kysten går op i en højere enhed. Her får man følelsen af at være midt i naturen, omgivet af træer, lysåbne partier og den særlige fred, som kun de bedste som­mer­hu­s­om­rå­der kan tilbyde, samtidig med at Sejerø Bugt blot ligger 350 meter fra huset.

Sommerhuset fremstår lyst, harmonisk og velindrettet med en planløsning, der passer perfekt til både afslappende feriedage og ophold gennem store dele af året. Allerede ved ankomsten mærker man, at der er tale om et nyere hus med en gennemført atmosfære. Indenfor mødes man af smukke lyse træoverflader, et dejligt lysindfald og en varm som­mer­hus­stem­ning, hvor moderne komfort og klassisk feriehygge går hånd i hånd.

Husets hjerte er den store, åbne stue, hvor opholdsrum og køkken smelter fint sammen. De store vinduespartier inviterer naturen helt ind i rummet og giver en skøn fornemmelse af lys, luft og nærhed til omgivelserne. Her er god plads til både spiseafdeling og sofahjørne, og brændeovnen tilfører rummet både varme og den helt rigtige stemning på kølige aftener. Køkkenet ligger som en integreret del af opholdsmiljøet og fremstår funktionelt og pænt med gode arbejdsflader og et moderne udtryk, der passer flot til husets lyse materialevalg.

Sommerhuset rummer to gode soveværelser og et badeværelse, og indretningen er udnyttet, så huset opleves både praktisk og hyggeligt. Samtidig gør kombinationen af varmepumpe, radiatorer og brændeovn, at huset egner sig til brug stort set hele året, hvad enten man drømmer om lange sommerophold, stille ef­ter­årswe­e­ken­der eller klare vinterdage tæt på vand og skov.

Udendørs fortsætter oplevelsen på fineste vis. Terrassen løber fra sydsiden til vestsiden af huset, hvilket giver mulighed for at følge solen dagen igennem. Her er plads til både afslapning, måltider under åben himmel og rolige stunder med udsigt til den store naturgrund. Den overdækkede del af terrassen er en ekstra kvalitet, som gør udelivet brugbart også på dage, hvor vejret viser sig fra sin mere omskiftelige side.

Grunden er noget helt særligt. Med sine 3.694 m² får man usædvanligt meget plads omkring sig, og den naturskønne karakter giver en skøn oplevelse af privatliv, frihed og fred. Her er både åbne arealer og bevoksning, og omgivelserne understreger den ægte som­mer­hus­fø­lel­se med skov, lyng, himmel og hav som en naturlig del af hverdagen. Til ejendommen hører desuden et skur, som giver ekstra praktisk op­be­va­rings­plads.

Beliggenheden er attraktiv for den køber, der ønsker det bedste fra flere verdener. Den korte afstand til Sejerø Bugt giver nem adgang til strand, badeoplevelser og lange ture langs vandet, mens en kort cykeltur bringer jer til både Ellinge Skov og Jyderup Skov. Samtidig ligger både aktiviteter og dag­lig­va­re­ind­køb i nærområdet, så hverdagen fungerer let, og oplevelserne kan blive mange.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken