Åbent hus (kræver tilmelding)
18. marts kl 10.00 - 16.00

Bakkevej Grønninghoved 1, Grønninghoved6093 Sjølund

Sommerhus

3/2 rum
46 m²
1.950.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
60206207
Boligareal
46 m²
Vægtet areal
49 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
409 m²
Antal etager
1
Byggeår
1999
Liggetid
332 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.280 kr.
Pris/m²
39.796 kr.
Pris
1.950.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
100.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
10.747 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
8.586 kr.

2. række med havudsigt

Drømmer du om et sommerhus få meter fra vandkanten men som samtidig er hævet over terræn, så skal du tage et kig på sommerhuset Bakkevej 1 i Grønninghoved. Sommerhuset på de 46 m2blev byget i 1999, og dengang hævede ejeren grunden, så sommerhuset i dag ligger ca. 200 cm over normal vandstand. Det betyder samtidig at sommerhuset ikke ligger i en lavning, og at der er maksimal udsigt fra hus og have ned over vandet. En anden fordel ved sommerhuset er, at der ikke må bygges på den tomme grund der ligger foran i første række.

Sommerhuset har en meget attraktiv beliggenhed med knap 50 meter ned i strandkanten, men ud over det ligger det ugenert, så der er fred og ro. Der er masser af muligheder for at nyde den dejlige strand, tage en dukkert i havet eller en gåtur langs kysten. Fra sommerhusets vinduer har du en smuk udsigt til vandet, hvilket forstærker følelsen af at være tæt på naturen.

Grunden er 409 m², og sommerhusets placering på grunden gør det oplagt at bygge til, hvis man ønsker mere plads, i dag rummer sommerhuset 2 soveværelser ud over stuen og badeværelset.
Haven er anlagt med tanke på lav ved­li­ge­hol­del­se, der er en stor græsplæne og en stor træterrasse på ca. 30 m2 lavet i kvalitets hårdttræ. Haven og terrassen er perfekt til både afslapning og udendørs aktiviteter. Du kan nyde solen på terrassen, grille med familien eller lade børnene lege i de trygge omgivelser.

Sommerhuset er placeret blot 15 minutters kørsel fra Kolding, en by, der byder på et rigt udvalg af caféer, butikker og kulturelle oplevelser. Her kan du kombinere roen i sommerhuset med byens mange tilbud. Desuden er Skam­lings­ban­ken, et historisk og naturskønt område, kun få kilometer væk, hvilket giver mulighed for spændende udflugter i området.

Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flyt­te­for­sik­ring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flyt­te­for­sik­ring@gjensidige.dk

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken