Åbent hus (kræver tilmelding)
20. marts kl 10.00 - 15.00

Hybenvej 47, Stauning6900 Skjern

Sommerhus

3/2 rum
83 m²
1.075.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
61503997
Boligareal
83 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
1.125 m²
Antal etager
1
Byggeår
1973
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.237 kr.
Pris/m²
12.952 kr.
Pris
1.075.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
55.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
5.955 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
4.773 kr.

Moderniseret sommerhus i roligt område

Sommerhus med sjæl og charme ved Stauning Vesterstrand
For enden af en lukket stikvej og med blot 500 meter til fjorden får du her en dejlig beliggenhed for det flotte sommerhus ved Stauning Vesterstrand. Her venter charme og ægte sommerhushygge i et moderniseret træsommerhus med tilhørende anneks.

Indretning: Gå ind i sommerhuset fra bagsiden af huset, og du træder ind i det hyggelige køkken. Her er et nyere lyst køkken med træbordplade og god arbejdsplads. Køkkenet er i åben forbindelse med spiseplads og stue, og her er dejligt lyst og indbydende. Midt i rummet er der opsat brændeovn, der både bidrager til hygge og giver god varme til huset. Fra stuen er der direkte udgang til fliseterrassen via dobbeltdøre, som kan åbnes helt op. Fra stuen er der direkte adgang til husets soveværelse og værelse med i alt 3 sovepladser. Her er også skabe med god plads til opbevaring. Yderligere er der et mindre værelse, som anvendes til opbevaring m.m. Badeværelset har gulvvarme, bruseniche og pænt nyere bademiljø. Overalt er der nymalet, og boligen fremstår virkeligt pæn og ind­flyt­nings­klar.
I det tilhørende anneks venter flere gode bo­li­gop­le­vel­ser. Her er indrettet to værelser adskilt af en foldedør, så rummene kan være fælles eller adskilte - alt efter behov. Der er direkte adgang til værelserne, som hver er indrettet med to sovepladser. En virkelig fin løsning, når man f.eks. har gæster eller familie på besøg. Mulighed for fjernstyring af varmesystemet i annekset. Der er desuden to redskabsskure til boligen, og her er god plads til opbevaring m.m.
Grunden er omkranset af høje træer og hele dagen kan solen nydes fra flere spots. Der er anlagt afskærmet fliseterrasse, område med "vild med vilje have" og der er rig mulighed for leg og fælles aktiviteter.
I gåafstand er der renoveret legeplads, fjorden, gode na­tu­ro­p­le­vel­ser og cykelstier til både Stauning, Skjern og Ringkøbing. I Stauning er der ind­købs­mu­lig­he­der, hyggeligt havnemiljø og mulighed for udflugter til f.eks. Stauning Whisky og Stauning Lufthavn.

******Hvad kan jeg tjene ved udlejning af sommerhuset?*****
Hvis I ønsker at udleje sommerhuset eller få et indblik i hvad sommerhuset kan indbringe ved udlejning, så har EDC Skjern & Tarm et ud­lej­nings­bud­get, som er udarbejdet af det lokale fe­ri­e­hus­ud­lej­nings­bu­reau Feriepartner Bork Havn.
Kontakt gerne Feriepartner Bork Havn direkte for en uforpligtende snak på tlf.: 75280344.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken