Fremvisning
Book en fremvisning

Kobbelsti 9, Klitmøller7700 Thisted

Sommerhus

5/4 rum
78 m²
1.795.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77003985
Boligareal
78 m²
Vægtet areal
85 m²
Rum/værelser
5/4
Grundareal
1.068 m²
Antal etager
1
Byggeår
1974
Liggetid
2 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.522 kr.
Pris/m²
21.118 kr.
Pris
1.795.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
90.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
9.796 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
7.809 kr.

Dejligt sommerhus med skønt terrassemiljø

Sommerhus i Klitmøller med 500 meter til Vesterhavet

Dette skønne sommerhus ligger med ganske kort gåafstand til Vesterhavet og 1 km til købmanden.

Grunden er 1.068 m2, der er offentlig kloak og offentligt vand. Der er en grun­de­jer­for­e­ning, der betales 300 kr. til pr. år. Der er nyere varmtvands­be­hol­der og varmepumpe.

Sommerhuset er bygget i 1974 og senere ombygget. Ifølge sælgers opmålinger er huset 102 m2 inkl udestue på 9 m2.
Desuden er der et skur med fliser. En dejlig terrasse mod sydøst med udekøkken og udebruser.

Sommerhuset er med sortmalet Blokhus-brædder, eternittag, 3 lags vinduer fra 2006 og dræn rundt langs huset.

Sommerhuset er indrettet med:
Indgang. Badeværelse med granitgulv (el-gulvvarme), hvide elementer og bruseniche. Soveværelse med trægulv, dobbeltseng og 2 skabe. Teknikrum med granitgulv og plads til vaskemaskine og tørretumbler.
Køkken med granitgulv (el-gulvvarme), en god spiseplads. Lyse elementer. Loftet i kip. Åben forbindelse til stuen med loftet i kip, brændeovn (ældre model) og adgang til udestuen med hård bund fra Trip Trap. Udgang til den skønne terrasse mod syd.
2 værelser med trægulve, 3/4 senge og loftene i kip. Fra stuen er nedgang til tilbygget værelse med pergogulv, 3/4 seng, bordplade og vindue fra 2016.

Fritidshuset er udlejet via bureau, og lejekontrakt skal respekteres. Udlejet for ca 40.000 kr. pr. år ved nuværende ud­lej­nings­bu­reau.
Lejeestimat fra Feriepartner Thy xx kr.

Alt bohave og indbo medfølger, pånær få personlige effekter.

Klitmøller er et eftertragtet ferieområde med kilometerlange, brede sandstrande med rig mulighed for badeliv. Der er ganske kort afstand til kæmpestore, rekreative naturområder, stor golfbane m.v., ligesom Nationalparken omkranser byen.
Klitmøller betegnes som et af Europas bedste surfområder, og her kan man opleve Vesterhavets fantastiske kræfter, mens man nyder badelivet fra de høje, hvide klitter, eller når man går på jagt efter rav. Der foregår stadig lidt fiskeri direkte fra stranden, så der kan være mulighed for at købe helt friske fisk.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken