Åbent hus (kræver tilmelding)
6. april kl 12.00 - 17.00

Mombak 9, Klitmøller7700 Thisted

Sommerhus

3/2 rum
60 m²
1.595.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
77003954
Boligareal
60 m²
Vægtet areal
60 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
1.253 m²
Antal etager
1
Byggeår
1972
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.424 kr.
Pris/m²
26.583 kr.
Pris
1.595.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.844 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
7.043 kr.

Fint og overskueligt sommerhus i Klitmøller

Skønt sommerhus i Klitmøller med en god grund

"LING" er navnet på dette sommerhus, der sælges. Nabo-sommerhuset (Mombak 7) "TVIL" kan også købes for en merpris.

Sommerhuset er beliggende på en 1.253 m2 stor grund med god terrasse mod nordøst, hvor morgensolen kan nydes, og desuden kan du gå op på en skrænt og nyde udsigten til Vesterhavet på en bænk.

Selve sommerhuset er bygget i 1972 og moderniseret af nuværende ejere med bl.a. nyt tag, tagrender og veluxvinduer.

Du træder ind i sommerhuset mod syd i husets stue med grå lenoleum. Der er brændeovn (ældre) og åben forbindelse til køkkenet med hvide elementer. Adgang til "værelse"/rum med udgang til grunden samt en fin træterrasse mod øst.
Badeværelse med grå klinker og bruseniche. Værelse med trægulv, dobbeltseng og 1 skab.

Trappe fra køkkenet til 1. salen, som indeholder 1 værelse med trægulv, dobbeltseng, loftet i kip og vigtigt af alt; udsigt mod vest fra veluxvinduer.

Fritidshuset er ikke udlejet. Lejeestimat fra Feriepartner for 2027 er på 22 uger udlejet, hvilket svarer til en lejeindtægt på 65.778 kr.



Alt bohave og indbo medfølger, pånær få personlige effekter.

Klitmøller er et eftertragtet ferieområde med kilometerlange, brede sandstrande med rig mulighed for badeliv. Der er ganske kort afstand til kæmpestore, rekreative naturområder, stor golfbane m.v., ligesom Nationalparken omkranser byen.
Klitmøller betegnes som et af Europas bedste surfområder, og her kan man opleve Vesterhavets fantastiske kræfter, mens man nyder badelivet fra de høje, hvide klitter, eller når man går på jagt efter rav. Der foregår stadig lidt fiskeri direkte fra stranden, så der kan være mulighed for at købe helt friske fisk.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken