Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 10.00 - 15.00

Ålbækparken 106, Ålbæk7860 Spøttrup

Sommerhus

4/3 rum
140 m²
1.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
71505320
Boligareal
140 m²
Vægtet areal
151 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
2.881 m²
Antal etager
1
Byggeår
1992
Liggetid
4 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.343 kr.
Pris/m²
9.901 kr.
Pris
1.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
75.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
8.306 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
6.625 kr.

Rummeligt sommerhus med skønne uderum

I det populære som­mer­hu­s­om­rå­de Ålbækparken finder I dette indbydende fritidshus, hvor plads, lys og gode opholdsrum går hånd i hånd med den klassiske som­mer­hus­stem­ning. Her bor I på en stor grund på 2.881 m² med kort afstand til den børnevenlige strand med Blå Flag, campingplads med vandland og ind­købs­mu­lig­he­der – alt sammen ca. 20 km vest for Skive.
Boligen fremstår lys og velholdt med flotte loft til kip løsninger, store vinduespartier og en planløsning, der fungerer rigtig godt til både familie og gæster. Husets naturlige samlingspunkt er det rummelige køkkenalrum, hvor de nyinstallerede ovenlysvinduer giver et skønt lysindfald dagen igennem. Her er der god plads til både madlavning og lange feriemiddage, mens brændeovnen skaber varme og hyggelig stemning i opholdsrummet.
Fra alrummet er der videre adgang til den store stue med flotte vinduespartier mod haven og udgang til overdækket terrasse, hvor inde og ude smelter naturligt sammen i som­mer­må­ne­der­ne.
Planløsningen rummer to værelser samt et soveværelse med walk in closet. Hertil kommer badeværelse med vaskemaskine og tørretumbler. På førstesalen findes en registreret hems mod øst, mens hemsen mod vest har udgang til en hævet overdækket terrasse med skønt kig mod fjorden og områdets grønne omgivelser. Den vestlige hems er ikke registreret som boligareal, men giver ekstra plads og an­ven­del­ses­mu­lig­he­der.