På en rolig stikvej i Vesterløkken ligger dette arkitekttegnede sommerhus fra 2005. Her er knap 400 meter til Samsøs vestkyst og dermed kort afstand til vandet, mens den 1.379 m² store grund giver god plads omkring huset. Vesterløkken er et fredeligt sommerhusområde med grusveje og en beliggenhed tæt på kysten, hvor der fra området er gode muligheder for at nyde de flotte solnedgange over Kattegat.
Huset er indrettet med fokus på et godt fælles opholdsrum, og de fire gode værelser samt en hems, køkkenet ligger i åben forbindelse med spiseplads og stue, så rummene fungerer som ét samlet alrum. Her er god plads til at være sammen, hvad enten det er omkring spisebordet, i sofaen eller ved brændeovnen, som er placeret centralt i rummet samt luft til luft varmepumpe, som sørger for varmen året rundt. Alle værelser har faste skabe, og over det ene værelse er der etableret en hems, som giver ekstra plads og især vil være oplagt for børn. Badeværelset har klinkegulv med el-gulvvarme, vaskemaskine og en halvcirkelformet bruseniche. Ved entréen er der ligeledes god skabsplads. Her får man ikke blot et stort sommerhus men et gennemtænkt, arkitekttegnet fristed, hvor planløsningen og de mange terrasser gør huset oplagt til både familieferier og afslappende weekender.
Udenfor er der flere terrasser omkring huset, og det giver mulighed for at bruge uderummene forskelligt gennem dagen. Den største terrasse vender mod syd og er delvist overdækket, mens der langs husets vestside er endnu en terrasse. Mod øst er der en mindre terrasse, som passer godt til morgenkaffen. Fra spisepladsen er der direkte adgang til den store træterrasse, så måltider og ophold nemt kan flyttes udenfor, når vejret indbyder til det. Til sommerhuset hører desuden et integreret udhus med tørretumbler, en carport opført i samme stil som huset samt endnu et mindre udhus.
Her får man et sommerhus, hvor den gode rumdeling, de lyse opholdsrum og de mange terrasser giver gode rammer for både længere ferier, weekender og dage, hvor hele familien er samlet – samtidig med at vandet og naturen i Vesterløkken ligger tæt på.