Velkommen til Corneliusmindevej 5 – en virkelig hyggelig, indbydende og velholdt villa fra 1924, hvor klassisk charme og moderne komfort går hånd i hånd. Her får I 160 m2 veludnyttede kvadratmeter fordelt på to etager med en planløsning, der kan indrettes til både det ”voksne” par, børnefamilien eller singlen som har brug for masser af hyggekroge.
Ejendommen fremstår utrolig venlig og stemningsfuld med flotte plankegulve, fine stuklofter og flere originale detaljer, som understreger husets sjæl. Boligen er løbende opdateret – særligt det store køkken/alrum fra 2021, som i dag udgør hjemmets naturlige samlingspunkt, med loft til kip, synlige bjælker og et fantastisk lysindfald, som skaber en helt særlig rumfornemmelse. Køkkenet er stilrent og funktionelt med gode materialer og alt i hårde hvidevarer samt Quooker – perfekt og rummeligt til både hverdag og fest.
Stueetagen byder desuden på to hyggelige stuer en-suite med flotte plankegulve, stuklofter og franske døre. Fra den ene af stuerne er der direkte adgang til en skøn udestue, som forlænger sommeren og giver et ekstra opholdsrum med kig til haven. Derudover rummer etagen entré, gæstetoilet samt rummeligt bryggers/vaskerum, viktualierum og disponibelt rum – oplagt til hjemmekontoret, gæsteværelse eller teenagerrum.
På 1. salen finder I en god værelsesafdeling med to gode værelser, nyere flot badeværelse - med udsigt til morgensol fra den rummelige bruseniche,- samt walk-in-closet med adgang fra begge rum.
Grunden er dejligt privat og byder på bl.a. lukket gårdmiljø mod sydøst med både morgen- og aftensol,- afslappet hængekøje-hygge under det gamle æbletræ, samt sydvestvendt stor terrasse med dejlige opholdsmiljøer, bl.a. lounge-stemning til ”sun-downeren”, spiseplads i aftensolen samt overdækket hacienda, hvor man kan nyde både morgenkaffen i solen og de lune sommeraftener i stearinlysets skær, når duggen er faldet.
Derudover findes skur/værksted i den lange indkørsel samt haverum mod terrassen til opbevaring.
Beliggenheden på Corneliusmindevej er attraktiv, tryg, rolig og alligevel med kort afstand til alt. Indkøb, skole, institutioner og offentlig transport er lige rundt om hjørnet og på cykel kan man nå indre København på 20 minutter og Kastrup Søbad, Kastrup havn og de flere kilometer strandmiljø på 12 minutter.
Her får I en bolig med sjæl, god plads og en skøn atmosfære – tæt på by og strand, og klar til at danne rammen om jeres næste kapitel.