Liebhaveri med fantastisk udsigt og stil i første række
Vågn op til synet af havet, skiftende himmel og åbne strandenge hver eneste dag! Bo i første parket til naturens maleriske skuespil, med en betagende udsigt til Øresund, skibstrafikken og Øresundsbroen. En udsigt, der aldrig bliver den samme, men altid er smuk.
Ejendommen er noget ganske særligt. En klassisk og karakterfuld villa, som de seneste år er blevet gennemgribende renoveret og transformeret til et topmoderne, lyst og eksklusivt hjem i absolut særklasse. Fra kælder til kvist, ude som inde, er der tænkt over hver eneste detalje – og alt fremstår i kompromisløs kvalitet og med respekt for husets oprindelige arkitektur.
Med 249 kvadratmeter at udfolde sig på, hems, garage og skønne terrasser, får du både rummelighed, funktionalitet og æstetik i én og samme bolig. Huset henvender sig til den kræsne køber, der ønsker det hele: beliggenhed, stil, komfort og sjæl.
Du velkommes af smuk hall med gæstetoilet og god skabsplads. Herfra åbner hjemmet sig med en elegant, svungen trappe til 1. salen. Et New Yorker-vindue skaber lys og sammenhæng mellem hall og stue, og allerede her fornemmer man husets særlige stemning og kvalitet.
Husets hjerte er det åbne køkken-alrum med spiseplads og en fabelagtig udsigt til vandet. Køkkenet er fra Hanstholm – dansk design og håndværk i højeste klasse. Her kokkereres med havet som bagtæppe, og samles familie og gæster i et rum, der både indbyder til hverdagsliv og festlige stunder. Stue i forlængelse af alrummet, og med gaspejsen tændt på en vinterdag eller døren åben til terrassen en sommeraften, får du et opholdsrum med varme og atmosfære året rundt. Her er mulighed for at lave et ekstra værelse.
Førstesalen er også en oplevelse i sig selv. Højt til loftet, fritlagte bjælker og en fantastisk akustik. Stort, skønt soveværelse med altan mod vandet – den perfekte plads til morgenkaffen. Flot badeværelse og stort børneværelse, som evt. kan opdeles , og hems med fjernbetjent Velux-vindue, en ekstra soveplads eller et hyggeligt frirum med stjernehimmel og ro.
Kælder i høj kvalitet med epoxybehandlede gulve i flot grå nuance, god loftshøjde. Gildesal, disponibelt rum og stort badeværelse med kar og brus, og indgang med plads til sko og overtøj. Kælderen fungerer både som praktisk bryggers og som en integreret del af boligen.
Grunden er anlagt med smagfuld beplantning – blandt andet æbletræer, roser og magnolia – og flere zoner. Overdækket terrasse foran stuen skaber sydlandsk stemning kæmpe træterrasse med lækrog foran køkkenet. Her er vidunderligt, tilbagetrukket og samtidig åbent mod det storslåede landskab.
Tennisbanen ligger lige i baghaven, og parken inviterer til rolige gåture året rundt. Alt sammen kun få skridt fra hoveddøren.
Ejendommen er ikke bare smuk, den er også opdateret med moderne bekvemmeligheder og tekniske løsninger, der gør hverdagen nem og behagelig:
· Vinduer og døre fra Velfac (ca. 6 år gamle)
· To badeværelser samt gæstetoilet, alle med gulvvarme og lækre materialer
· Dinesen massive fyrretræsgulve
· Smart-belysning med Philips Hue og fjernstyring i kælderen
· Fibernet
· BWT-anlæg mod kalk
· Overvågningskameraer udendørs
Denne ejendom skal opleves. Her får du ikke bare en bolig – du får en livsstil. En bolig med karakter og varme, og hvor udsigten er en del af hjemmet. Et sted, hvor du mærker årstiderne og lyset og hvor arkitektur og natur går hånd i hånd.