Billedskøn klassisk villa for enden af lukket vej i Krathuskvarteret
En virkelig smuk og romantisk villa i smukke gamle gule mursten samt rødt tegltag. Fine karnapper, kviste og fremspring samt den svungne taghældning, giver villaen sit helt eget unikke facadeudtryk. Yderst velholdt med bl.a. nyere vinduer, kobbertagrender, ipé træterrasse og stenbelagte arealer, mv. Den nuværende ejer har i løbet af de sidste 10-12 år ladet dygtige håndværkere renovere huset indvendigt og udvendigt, og huset står i dag i tiptop stand. Og tillige efterisoleret hulrum, loft og etageadskillelse.
Inden døre er der mindst ligeså hyggeligt og stemningsfuldt med et væld af charmerende detaljer. Ankomst i fin entre med tilhørende garderoberum og gæstetoilet (renoveret 2024). Den stemningsfulde ankomst fortsætter ind i hall med klaver og smuk svungen trappe til 1. sal. Smukke gamle dobbelte glasdøre til det store køkken/alrum med lækkert håndmalet køkken fra Kvänum (2017) og luksus gaskomfur fra Ilve, hvor der er masser af plads til at lave store middage samt spiseplads til 12-16 personer. Der er også brændeovn, bænk ved vinduet til afslappende køkkenhygge samt stort dørparti ud til den skønne syd- og vestvendte terrasse, som har stor elektrisk markise, hvis front matcher kobber nedløbsrørene og kobber skorstenen.
Fra hall’en er der også udgang til terrassen samt til den hyggelige opholdsstue. Her får man helt lyst til at læse en bog ved den store indbyggede reol (Engstedgaard) og med ild i brændeovnen. Smukke vinduespartier og plads til både TV-stue afdeling og biblioteksafdeling.
På 1. sal er der stort forældresoveværelse med tilhørende walk-in closet med håndmalede skabe fra Handcrafted (tidligere et ekstra værelse, som køber kan reetablere, hvis der ønskes 3 børneværelser på 1. sal). Endvidere 2 børneværelser og stort lækkert badeværelse (2024) med møbel fra Handcrafted og armatur i messing fra Toni Copenhagen. Forældresoveværelset har udgang til stor balkon med udsigt over det hyggelige villakvarter. Masser af indbyggede skabe på 1. salen (de fleste fra Handcrafted i egetræsfiner).
Kælderen er super indbydende og funktionel med højt til loftet. Der er 2 rum, som har været brugt til teenageværelser og som har direkte udgang til terrassen i niveau lidt under græsplænen. Herudover dejligt stort ankomstrum/repos, stort lækkert badeværelse (renoveret 2024), vaskerum, vinrum og stort depotrum. Der er gulvvarme i de fleste rum, masser af indbyggende skabe (flere fra Handcrafted), og der er omfangsdræn knap halvvejs rundt om huset.
Haven er idyllisk og fornemmelsen af at have sin egen uforstyrrede oase. Fin gammel beplantning, nydeligt integreret garage (med fjernbetjent port og lader til bil) i samme smukke gule mursten og røde teglsten. Her er klatre hortensia, rododendron buske, frugttræer, mv. Og som nævnt flere hyggelige og solrige terrasser, inklusive den som er med direkte udgang fra kælderen og giver masser af lys til kælderen. Fint gammelt udhus også i samme smukke farver og praktisk baggård med frostsikret kobber udebruser (så du kan bruse udenfor hele året, hvis du lyster) og plads til alle cyklerne (under overdækning) og skraldespandene. Haven er fuldstændig hegnet ind, og havelågen kan låses.
Alt sammen på en yderst eftertragtet adresse! Der er ikke ret mange lukkede villaveje i Gentofte Kommune, - så det er en sjældenhed. Her kan du bo trygt og fredfyldt for enden af en lukket villavej. Midt i det hyggelige Krathuskvater som er kendt for de majestætiske høje træer på vej til Dyrehavens vidder. Til Kratkrogen 9 kan du dagligt nyde turen gennem det skovrige kvarter, men man kommer ud på den anden side af træerne, således lyset åbner sig og her er sol dagen lang.
Gåafstand til både Skovgårdsskolen, Sct. Joseph Søstrenes Skole og Ordrup Gymnasium. Ligeledes til Ordrup Station og alle butikkerne på Ordrupvej samt til både Dyrehaven og Øresundskysten. Et fantastisk sted at bo!