Åbent hus (kræver tilmelding)
6. april kl 13.00

Birkevej 74180 Sorø

Villa

3/2 rum
131 m²
D
3.145.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
41803886
Boligareal
131 m²
Kælder
72 m²
Vægtet areal
164 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
772 m²
Antal etager
1
Byggeår
1947
Energimærke
D
Liggetid
6 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.879 kr.
Pris/m²
19.177 kr.
Pris
3.145.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
160.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
17.063 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
13.571 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
9,8
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.669 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.119 kr./md
Børnehave (3-5 år)
1.854 kr./md.
Antal folkeskoler
6
Gns. klassekvotient
19,7

HYGGELIG VILLA TÆT VED SØ OG SKOV

Drømmer du om at bo i en pæn klassisk rødstensvilla med en hyggelig have og en rolig beliggenhed i Sorøs sydlige del – Frederiksberg – tæt ved Sønderskoven, skole, sportsområde, børnepasning, gode ind­købs­mu­lig­he­der, stationen og Sorø Sø, så er denne bolig det helt rigtige valg.

Hyggelig have med terrasse, højbede, drivhus og græsplæne med god plads til leg og boldspil. Desuden muret bygning med garage og udhus. Boligen opvarmes ved luft til vand varmepumpe, som suppleres med solvarme til det varme vand.

Boligen indeholder: Entré med trappe til 1. sal. Dejlig stor lys stue med udgang til udestuen. Pænt køkken. Toilet. 1. sal: Repos. Soveværelse. Stort værelse. Pænt badeværelse. Separat toilet. Kælder: Trapperum. Vaskerum. Værksted. Viktualierum. 2 store disponible rum.

En dejlig villa med en super god beliggenhed.

Sorø er kendt for sine naturskønne omgivelser med mange søer og skove. Sorø har en central beliggenhed på Sjælland. God infrastruktur med bl.a. mo­tor­vejs­for­bin­del­se til København og Fyn/Jylland samt tog hver ½ time til såvel København som Fyn/Jylland. Byen byder på alle ind­købs­mu­lig­he­der, Akademihaven, gymnasium, dag­in­sti­tu­tio­ner samt både privat skole og offentlige folkeskoler. Hertil kommer kul­tu­rak­ti­vi­te­ter i form af biograf, kulturcafé, muséer m.v. Sorø Golfklub og det naturskønne område ved Tystrup Sø og Susåen ligger godt 4 km syd for Sorø.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken