Villa fra EDC

Kvægholm 4

4281 Gørlev

1.600.000 kr.

5/2 rum, 186 m²
Nyhed
190 visninger de seneste 24 timer
Åbent hus med tilmelding 24. jul. 13:45

Nedlagt landejd. m. stort maskinhus

Fremvisninger sker ved åbent hus med tilmelding - mulige datoer kan ses på edc.dk og booking sker samme sted eller ved henvendelse til EDC Hvalsø. Særskilte fremvisninger er ikke en mulighed, da ejendommen sælges for Naturstyrelsen.

Nedlagt landejendom med stort maskinhus - sælges for Naturstyrelsen.
Med fri og åben beliggenhed - og alligevel tæt ved Gørlev, byder denne ejendom på mange an­ven­del­ses­mu­lig­he­der.

Der er 3 adskilte bygninger.
Et stuehus på 186 kvm. i et plan, men med høj rejsning, opført i 1871 og belagt med stråtag (trænger til ny mønning) - delvist med nyere indrettning og udstyr.
Et stort maskinhus på 559 kvm. opført i 1995 med murede ydervægge og aspestfrit eternittag (tagplader er udtjent og skal fornyes) - god porthøjde.
En garagebygning på 135 kvm. opført i 1994 i mursten med aspestfrit eternittag. 2 porte, hvoraf de ene er elbetjent.

Mellem bygningerne er der en præsentabel stor og åben gårdsplads - med centralt placeret flagstang. Man ankommer dertil via en flot alle. Det medfølgende areal iøvrigt har nogen træbevoksning, en stor have samt areal til lidt græsning for heste, får eller lignende.

Boligen har entre, 2 badeværelser med gulvvarme og bruser, det ene tillige med kar, bruser, entre, spisestue, stue med brædeovn samt udgang til haven, 2 værelser, det ene med skabe, meget stort køkken/alrum med hvide grebsfri elementer med soft close, opvaskemaskine, indbygningsovn, induktions bordkomfur, emfang og køleskab samt bryggers/baggang med skabe, vaskemaskine og tørretumbler.
Huset har træ- og klinkegulve. Der er elvarme i en del af huset - og vandbåren varme fra oliefyr (opstillet i garagebyningen) i den senest istandsatte del af huset.

Der er egen vandforsyning. Der er afgivet påbud om forbedret spil­de­vands­rens­ning til renseklasse SO, hvilket køber må imødese skal efterkommes.

Ejendommen ligger tæt ved Gørlev som har både skoler, efterskoler, dagligvare- og spe­ci­al­for­ret­nin­ger, institutioner, idrætshal, ser­vi­ce­sta­tio­ner, lægehus og meget mere. Området generelt byder på nærhed til Jammerland bugt og Reersø, ligesom Tissø er i det absolutte nabolag.

Ejendommen sælges efter reglerne i " Cirkulære salg af statens faste ejendomme". Det betyder bl.a., at udbudsprisen er et prisforslag og der kan tilbydes højere eller lavere pris, der kan ikke indgås aftale om køb på anden vis end det nedenanførte, at tilbud skal være ubetinget (ikke må være betinget af hverken eget salg, bank- eller ad­vo­kat­god­ken­del­se).
10% af købesummen skal deponeres/sik­ker­heds­stil­les senest en uge efter, at sælger har oplyst, at man vil indstille buddet til accept. Ved fastlæggelse af over­ta­gel­ses­dag stilles bankgaranti for restkøbesummen.

Frist for tilbudsgivning er den 15.09.2025 kl. 12:00 ved aflevering af udfyldt tilbudsblanket til EDC Hvalsø. Åbning af alle rettidigt fremkomne tilbud sker hos EDC Hvalsø, hvilket tilbudsgivere er velkomne til overvære.
Alle rettidigt fremkomne tilbud fremsendes til Naturstyrelsen, der herefter beslutter.

Fakta om Kalundborg (48.103 indbyggere)

Kommuneskat
24,2%
Landsgennemsnit
25,4%
Grundskyldspromille
16,6
Landsgennemsnit
10,192

Pasningstakster

Vuggestue 0-2 år
2.783 kr./md.
Dagpleje 0-2 år
2.454 kr./md.
Børnehave 3-5 år
2.341 kr./md.
Antal folkeskoler
16
Gns. klassekvotient
16,5

Oplysninger

Sagsnr.
43305885
Boligareal
186 m²
Vægtet areal
0 m²
Rum/værelser
5/2
Grundareal
15.739 m²
Antal etager
1
Byggeår
1871
Energimærke
F
Ejerudgifter pr. md.
2.596 kr.
Pris/m²
8.602 kr.
Pris
1.600.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %
Liggetid
4 dage

Standard finansiering

Som en enkel huskeregel, kan du have en gældsfaktor på fire gange din årlige indkomst og maksimalt låne op til 80% af boligens pris som realkreditlån samt 15% som banklån. Din egenbetaling skal mindst være 5% af boligens pris.
Ud­be­ta­ling
80.000 kr.
Brutto (ex. ejer­ud­gif­ter)
8.837 kr.
Netto (ex. ejer­ud­gif­ter)
7.143 kr.
Læs mere om boliglån

Man kan ikke gøre for meget

Finn Nejstgaard

Ejd.mægler & Valuar, MDE

fnn@edc.dk40 27 14 32EDC Hvalsø

EDC Hvalsø

Hovedgaden 25, 4330 Hvalsø

433@edc.dk46 40 80 11