Åbent hus (kræver tilmelding)
13. marts kl 10.00 - 16.00

Gallemosevej 144953 Vesterborg

Villa

4/2 rum
141 m²
D
3.150.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
49306518
Boligareal
141 m²
Vægtet areal
144 m²
Rum/værelser
4/2
Grundareal
74.897 m²
Antal etager
2
Byggeår
1930
Ombygget
1972
Energimærke
D
Liggetid
94 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.280 kr.
Pris/m²
21.875 kr.
Pris
3.150.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
160.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
16.908 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
13.407 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
17,4
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.197 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.071 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.390 kr./md.
Antal folkeskoler
6
Gns. klassekvotient
20,8

Moderne jagt- og skovejendom med villa, skov, sø og 7,4 ha natur

Sjældent udbudt jagt- og skovejendom – Gallemosen
Her er en unik landejendom, der kombinerer moderniseret boligkomfort med storslået natur og jagtmuligheder. Ejendommen, også kendt som Gallemosen, ligger på landevejen mellem Maribo og Nakskov og består af en gedigen be­bo­el­ses­byg­ning med stort køkken-alrum fra 2006 med klinkegulv og gulvvarme. Herfra er der udgang til flisebelagt terrasse, perfekt til udendørs hygge.
Boligen rummer en hyggelig stue med brændeovn, entré med fordelingsgang samt et nyligt moderniseret badeværelse med vask og toilet. Soveværelset ligger i stueetagen, mens første sal er indrettet som ét stort rum med synlige hanebånd og loft til kip – her er nemt at opdele til flere værelser efter behov. Her får du en moderne og bekvem villa midt i Vor Herres frie natur – en sjælden kombination af komfort og vildskab.
Ejendommen omfatter desuden stor carport og udhus, og grundarealet på 74.000 m² består af tilplantet skov, parklignende remiser og åbne naturområder, som omkranser ejendommen og giver en helt privat og fredelig atmosfære. Naturen omkring åbner sig storslået lige udenfor døren med et rigt og naturligt dyreliv – her kan man opleve hjorte, fugle og smådyr på tæt hold og nyde roen i sin egen skov eller remise. Med direkte adgang til en stor sø får man både vandets ro og mulighed for fiskeri og rekreation.
Vandspejlet ejes historisk af Halsted Kloster, som i fordums tid havde tilladelse til at vande marker og især roemarker med vand fra de lokale søer og moser – en funktion, der ikke længere er i brug.
Opvarmningen sker via et moderne luft-til-vand-anlæg, og ejendommen byder på en helt unik kombination af komfort, jagt og na­tu­ro­p­le­vel­ser – lige uden for din egen hoveddør.

Obs. Husk ejendommen har kategori af land­brugs­e­jen­dom, der er således bopælspligt på ejendommen.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken