Åbent hus (kræver tilmelding)
18. marts kl 11.00 - 17.00

Sadolinsgade 98, Hunderup5230 Odense M

Villa

6/4 rum
152 m²
C
5.495.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
51107092
Boligareal
152 m²
Kælder
80 m²
Vægtet areal
183 m²
Rum/værelser
6/4
Grundareal
663 m²
Antal etager
2
Byggeår
1909
Energimærke
C
Liggetid
113 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
3.225 kr.
Pris/m²
30.027 kr.
Pris
5.495.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
275.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
29.665 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
23.829 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
5,7
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.443 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.133 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.158 kr./md.
Antal folkeskoler
32
Gns. klassekvotient
22,0

Elegant villa i Hunderup med stor have og smukke detaljer

Sadolinsgade 98 i Hunderup, Odense M, byder på en unik mulighed for at erhverve en villa i et af byens mest eftertragtede kvarterer. Med et boligareal på 152 m² fordelt på to etager og en kælder på 80 m², er der rigelig plads til både familieliv og hob­by­ak­ti­vi­te­ter. Huset ligger på en grund på 663 m², hvilket giver en stor, frodig have med masser af plads til både leg og afslapning.

Indenfor mødes du af en lys og indbydende entré, der fører videre til husets hjerte: de tre stuer, der ligger i forlængelse af hinanden. Her er der mulighed for at skabe et sammenhængende opholdsmiljø med både spise- og opholdsstue. De flotte plankegulve, rosetter og stukdetaljer giver rummene en klassisk charme, mens de store vinduer sikrer et fantastisk lysindfald. Køkkenet er funktionelt indrettet med mulighed for at åbne op til den ene stue og skabe et moderne køkkenalrum.

På førstesalen finder du tre rummelige soveværelser, der alle nyder godt af det naturlige lysindfald. Her er der plads til både børneværelser, kontor eller hobbyrum. Et badeværelse på denne etage sikrer bekvemmelighed for hele familien. Kælderen tilbyder yderligere an­ven­del­ses­mu­lig­he­der med tre disponible rum, et vaskerum og et ekstra badeværelse. Her er der plads til opbevaring, værksted eller måske et træningsrum.

Den store have er en oase i sig selv, med mulighed for at indrette flere terrasser og skabe hyggelige lækroge. Her er der plads til både boldspil og afslapning i det grønne. Beliggenheden i Hunderup er yderst attraktiv med kort afstand til både byliv og natur. Området byder på gode skoler, dag­in­sti­tu­tio­ner og et væld af fri­tidsak­ti­vi­te­ter. Med nærhed til Odense Å, Munke Mose og Odense ZOO er der rig mulighed for na­tu­ro­p­le­vel­ser og udendørs aktiviteter.

Sadolinsgade 98 er en villa, der kombinerer klassisk charme med moderne funktionalitet, og den attraktive beliggenhed i Hunderup gør den til et eftertragtet hjem for den kva­li­tets­be­vid­ste køber.

Når du køber en bolig gennem EDC, har du mulighed for at få en gratis flyt­te­for­sik­ring. Ønsker du denne, skal du sende en mail med "Ja tak" til flyt­te­for­sik­ring@gjensidige.dk

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken