Fremvisning
Book en fremvisning

Planken 185900 Rudkøbing

Villa

4/3 rum
133 m²
C
2.095.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
59004072
Boligareal
133 m²
Vægtet areal
139 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
1.097 m²
Antal etager
1
Byggeår
1999
Energimærke
C
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.564 kr.
Pris/m²
15.072 kr.
Pris
2.095.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
105.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
11.371 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
9.026 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,3 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
12,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
4.182 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.273 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.454 kr./md.
Antal folkeskoler
4
Gns. klassekvotient
18,5

Velbeliggende 1 plans villa i høj kvalitet

Beliggende i attraktivt par­cel­huskvar­ter i byens sydlige udkant, tæt ved skolen, finder man Planken 18, med udsigt over de om­kring­lig­gen­de marker.

Huset er opført i 1999 i et samarbejde af lokale håndværkere bestående af bl.a. tømrerfirma H&M Larsen, murerfirma Alf Jensen og Løkkeby VVS. For de lokale står disse firmaer stærkt som kendt for at levere kva­li­tets­byg­ge­ri. Der er brugt gode holdbare materialer ved opførelsen, som f.eks. betontagsten, vinduer og døre af hårdt træ, beklædning af cedertræ mm. Det er en af grundene til, at huset stadig fremstår virkelig fint og velholdt, og dertil kommer, at huset kun har haft en ejer fra starten, som har passet både hus og have i alle årene. Et hus som er nemt at overtage som ny ejer.

Det velindrettede hus indeholder: Baggang med skabe og vaskemaskine. Mellemgang. 2 store værelser. Badeværelse med bruseniche. Lyst køkken med spiseplads. Entre. Stor lys kombineret spise- og opholdsstue med stort udbygget terrasseparti og udgang til den store sydvendte terrasse. Soveværelse med skabe og adgang til eget badeværelse, hvor der er skabe med dobbeltvask og en rund bruseniche. Carport og isoleret udhus.